Anasayfa / Haber / Türk-İş Başkanından Kıdem Tazminatıyla İlgili Birleşme Çağrısı ve Genel Grev Resti Geldi

Türk-İş Başkanından Kıdem Tazminatıyla İlgili Birleşme Çağrısı ve Genel Grev Resti Geldi

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in, kıdem tazminatıyla ilgili olarak yapılacak son toplantıda da taraflar arasında uzlaşma sağlanamaması halinde, konunun gündemden kalkacağı yönündeki açıklamasının ardından (Son Görüşmede de Taraflar Uzlaşamazsa Kıdem Tazminatı Gündemden Kalkacak başlıklı haber), Türk-İş Başkanı Ergün Atalay kıdem tazminatı konusunda gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu.

Başkanlığa seçildikten sonra (Türk-İş’te Yeni Başkan Dönemi Başladı başlıklı haber) ilk defa gazetecilerin karşısına çıkan Ergün Atalay, kıdem tazminatı konusunda çok sert açıklamalar yaptı. Kıdemde kazanılmış haklardan geriye gidişi genel grev nedeni saydıklarını belirten Atalay, işçilerin sömürüldüğünü, devletin suistimalleri bildiği halde durumun değişmediğini söyledi.

Kıdem tazminatının çalışanların en büyük güvencesi olduğunu belirten Atalay, her yıl için 30 günlük kıdem tazminatından asla vazgeçmeyeceklerini, 29 gün 5 saat olsa bile kabul etmeyeceklerini açıklayarak, “son toplantıda bakalım önümüze ne getirecekler? Haklarımızdan bir milim geri adım olursa, genel greve çıkarız. Hükümet ne zaman kıdemi ortaya atsa işçi panik olup emekli olmak istiyor, biz durduruyoruz” ifadelerini kullandı.

Ata­lay ayrıca, baş­ta kı­dem tazminatı ol­mak üze­re iş­çi hak­la­rı­nın ko­run­ma­sı yo­lun­da Hak-İş ve DİS­K’­e bir­leş­me çağ­rı­sı yap­arak, üç sen­di­ka­nın güç­le­ri­ni ve ka­sa­la­rı­nı bir­leş­tir­me­le­ri ha­lin­de kim­se­nin iş­çi­yi yu­ta­ma­ya­ca­ğı­nı ifade etti.