Anasayfa / Eski Haberler / Türkiye İş Kurumu Personeli 65 Bin İşvereni Ziyaret Edecek

Türkiye İş Kurumu Personeli 65 Bin İşvereni Ziyaret Edecek

Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye İş Kurumu, istihdam ve işsizlik sorununun çözümüne yönelik geliştirilecek politikalara yardımcı olmak amacıyla 81 ilde kapsamlı araştırma yapacak. Türkiye İstatistik Kurumu ile birlikte tespit edilen 10 ve daha fazla kişiyi istihdam eden işyerlerinde gerçekleştirilecek araştırma kapsamında yaklaşık 65 bin işveren İŞKUR personeli tarafından ziyaret edilecek.

İŞKUR işgücü piyasasındaki talep ve ihtiyaçları ölçmek amacıyla 10 ve daha fazla çalışanı bulunan yaklaşık 65 bin işyerinde araştırma yapacak. 10 Eylül – 31 Ekim 2012 tarihleri arasında tüm illerde gerçekleştirilecek araştırma kapsamında istihdam ve işsizlik sorununun çözümüne yönelik işgücü piyasasının yapısı ortaya konulmaya, sektörler bazında ihtiyaç duyulan meslekler bu mesleklerde aranan, eğitim ve nitelikler tespit edilmeye çalışılacak.

“İşgücü Piyasası Talep Araştırması”nı yapacak İŞKUR personeli Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerinin hizmet alanlarında bulunan işyerlerini ziyaret edecekler. Araştırma sonucunda;

• İl düzeyinde işgücünün yapısı,

• Sektörler bazında çalışanların mesleklere ve cinsiyete göre dağılımları,

• İşverenlerin temininde güçlük çektikleri meslekler ve teminde güçlük çekme nedenlerine ilişkin beyanları,

• 2012 yılı sonunda ve 2013 yılı ortasında gelecek dönemlere ilişkin işgücü piyasasında mesleki değişim eğilimleri,

• İhtiyaç duyulan meslekler ve bu meslekler için talep edilen eğitim ve beceri durumları,

• Yıl içerisinde işe giriş ve işten çıkışlara ilişkin beyanları,

belirlenerek “2012 Yılı İl İşgücü Piyasası Analizi” gerçekleştirilecek.

Araştırma sonucunda elde edilen veriler ışığında işgücü arzı ve talebi arasındaki dengesizliğin giderilmesine yardımcı olmak amacıyla politika ve önerilerin geliştirilmesi hedefleniyor.