Anasayfa / Haber / Türkiye İşsizlikte Dünya Çapında Dereceye Girdi

Türkiye İşsizlikte Dünya Çapında Dereceye Girdi

Sponsorlu Bağlantılar

Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) 2016 yılı İstihdam Görünümü Raporu’nu yayımladı. Yayımlanan rapora göre Türkiye yüksek işsizlik oranı nedeniyle dünya çapında 5. oldu.

Rapora göre; birinci sırada yüzde 24.4 işsizlik oranı ile Yunanistan, ikinci sırada yüzde 20.4 işsizlik oranı ile İspanya, üçüncü sırada yüzde 12.1 işsizlik oranı ile Portekiz, dördüncü sırada yüzde 11.6 işsizlik oranı ile İtalya yer alıyor. Beşinci sırada yer alan Türkiye’de ise işsizlik oranı ise yüzde 10.4 olarak açıklandı. Dolayısıyla Ülkemiz işsizlik açısından Dünya çapında ilk 5’e girmiş oldu. Aynı işsizlik oranı ile Slovak’ya da Türkiye ile birlikte beşinciliği paylaştı. Birinci sırada yer alan Yunanistan ile ikinci sırada yer alan İspanya en yoğun ekonomik kriz yaşanan ülkeler.

Rapora göre OECD ülkeleri arasında işsizlik oranı ortalaması ise yüzde 6.4 olarak gerçekleşti.

Aynı rapora göre ülkemizde işsizlik oranı 15-24 yaş grubunda yüzde 18.5’e, kadınlarda yüzde 12.9’a, 15-24 yaş grubundaki kadınlarda ise yüzde 22.2’ye çıkıyor. Ayrıca Türkiye ve Yunanistan, yaklaşık yüzde 51’lik istihdam oranıyla OECD sıralamasının en sonunda yer alıyor. Bu oran Ülkemizde 15-24 yaş grubunda yüzde 34.2’ye, kadınlarda ise yüzde 30.5’e kadar düşüyor. Dolaysıyla Ülkemiz Güney Avrupa ülkeleriyle birlikte işsizliğin en yüksek olduğu ülkeler arasında yer alıyor.

Raporda bu olumsuzluğun önüne geçilebilmesi için; yeni iş sahalarının oluşturulması, çalışanların vasıflarını iş süreçlerinde verimli kullanabilmesi, mesleki tatminin ve gelir seviyelerinin artırılması gerektiği, bunun için de reformlara ihtiyaç olduğu, ayrıca işsizlik yardımlarının geliştirilmesi gerektiği belirtiliyor. (isvesosyalguvenlik.com)