Anasayfa / Haber / Türkiye, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Asil Üyeliğine Seçildi

Türkiye, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Asil Üyeliğine Seçildi

Sponsorlu Bağlantılar

Batı Avrupa Grubu’nu temsil etmek üzere asil üye olarak aday gösterilen ve asil üyelik başvurusunu Kasım ayında yapan Ülkemiz, Uluslararası Çalışma Konferansı sırasındaki oylamada en yüksek oyu alarak, tarihinde ikinci kez ILO Yönetim Kurulu asil üyesi oldu. ILO’nun icra konseyi olan yönetim kurulunda 2017 Haziran ayına kadar görev yapacak olan Ülkemiz, daha önce bu görevi 1996-1999 yıllarında yürütmüştü.

Türkiye, 1975-1978, 1987-1990 ve 2002-2005 yıllarında da ILO Yönetim Kurulu yedek üyesi olmuştu.

ILO Yönetim Kurulu, mart, haziran ve kasım aylarında olmak üzere yılda 3 kez toplanıyor, ILO politikaları hakkında kararlar alıyor, örgütün programını ve bütçesini hazırlayarak Uluslararası Çalışma Konferansı’na sunuyor, konferansın gündem taslağını hazırlıyor.

Ülkemiz bu seçimle birlikte, 2017’deki ILO Genel Müdürü seçimlerinde ILO Yönetim Kurulu asil üyesi olarak da oy kullanacak.

ILO Hakkında Kısa Bilgi:

1919 yılında kurulmuş olan Uluslararası Çalışma Örgütü ILO; insan haklarının, sosyal adaletin ve çalışma haklarının iyileştirilmesi için çalışan bir Birleşmiş Milletler ihtisas kuruluşudur. Merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunmaktadır. Türkiye ILO’ya 1932 yılında üye olmuştur. ILO Ankara Ofisi ise 1976 yılında açılmıştır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve sosyal ortakların girişimiyle Türkiye hükümetinin ILO’ya Oran’daki diplomatik alanda tahsis ettiği arsada ILO Ankara Ofisi ve Enformasyon Merkezi inşa edilmiş ve 2001 yılında hizmete girmiştir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile ILO Ankara arasında 10.02.2009 tarihinde imzalanan mutabakat zaptı çerçevesinde, çocuk işçiliği ile mücadeleyi, genç ve kadın istihdamını artırmayı, sosyal diyaloğu güçlendirmeyi ve kayıtdışı istihdamı engellemeyi öncelikli hedefleri arasına getirmiştir.

Türkiye tarafından onaylanmış olan ILO sözleşmelerine MEVZUAT sayfasından ulaşabilirsiniz.