Anasayfa / Haber / Türkiye’nin İmzalamadığı Madenlerle İlgili ILO Sözleşmesi Neler İçeriyor ?

Türkiye’nin İmzalamadığı Madenlerle İlgili ILO Sözleşmesi Neler İçeriyor ?

Sponsorlu Bağlantılar

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından 6 Haziran 1995 tarihinde Cenevre’de hazırlanan ve şu ana kadar 28 ülke tarafından imzalanan, 176 sayılı Madenlerde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi henüz Türkiye tarafından imzalanmadı. Daha önce zaman zaman gündeme gelen sözleşme, 13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa’nın Soma ilçesindeki bir kömür ocağında meydana gelen kaza olayıyla birlikte tekrar gündeme oturdu. Bu sözleşmenin Ülkemiz tarafından şimdiye kadar niçin imzalanmadığı çok eleştirildi ve sorgulandı.

Not: Bu sözleşmenin Ülkemiz tarafından onaylanmasına dair Kanun 4 Aralık 2014 tarihinde T.B.M.M. Genel Kurul’un da kabul edilmiştir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK’de Soma’daki kaza olayından sonra yaptığı açıklamada; “Biz Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) 155, 161 ve 187 sayılı iş sağlığı güvenliği ile ilgili sözleşmelerini onaylamış bir ülkeyiz. 176 no’lu sözleşmeyle ilgili ise henüz çalışmalar sürüyor, belli bir süreye ihtiyaç var. İlgili kurumlarda bilgi ve görüş aldıktan sonra yüzce Meclise onu da sevk edeceğiz. Dünyada 176 no’lu sözleşmeyi imzalayan ülke sayısı 28. Dünya ülkeleri imzalamış da Türkiye imzalamamış anlayışı doğru değil. 176 ile ilgili çalışmaları kısa sürede sonuçlandıracağız. Kurtarma odalarıyla ilgili teknoloji ve bizim şu anki madenlerimizin durumuyla değerlendirilebilir” ifadesini kullandı.

Söz konusu 176 sayılı ILO Sözleşmesi’nin sık sık gündeme gelmesi nedeniyle, sözleşmenin İngilizce metninden bazı önemli kısımların Türkçe’ye çevrilmiş metnini aşağıda yayımlıyoruz. Ayrıca Ülkemiz tarafından daha önce imzalanmış olan iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili aşağıda listelenen ILO sözleşmelerine de sitemizin Mevzuat bölümünden ulaşabilirsiniz.

– 155 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği ve Çalışma Ortamına İlişkin Sözleşme

– 161 sayılı İş Sağlığı Hizmetlerine İlişkin Sözleşme

– 187 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliğini Geliştirme Çerçeve Sözleşmesi