Anasayfa / Haber / Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Hakkından Kimler Nasıl Yararlanacak ?

Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Hakkından Kimler Nasıl Yararlanacak ?

Sponsorlu Bağlantılar

2 Ağustos 2013 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan 6495 sayılı Torba Yasa ile 4736 sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’da yapılan değişiklikle;

– Şehit yakınları,

– Gaziler ve gazi yakınları,

– Vazife malulleri,

– Engelliler,

– 65 yaş ve üzeri kişiler,

– Devlet sporcusu unvanı verilen kişilere,

getirilen ücretsiz veya indirimli seyahat hakkının kullanımına ilişkin Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği 4 Mart 2014 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olup, bu çerçevede ücretsiz seyahat hakkından engelli kimlik kartı olan engelliler mevcut kartlarıyla, yaşlılar ise nüfus cüzdanları ile yararlanabilecek.

Ücretsiz seyahat hakkından refakatçisi ile birlikte yararlanmak isteyen ağır engellilerin ise bunun için yeniden düzenlenen engelli kimlik kartı için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekiyor.

65 yaş ve üstü vatandaşlar ise demiryolları ve denizyollarının şehir içi hatlarından, belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak, şehirlerarası demiryolları ile denizyollarından yüzde 50 indirimli olarak yararlanacaklar.

Öte yandan kurum ve kuruluşlar , belediyeler, belediyeler tarafından kurulan şirketler, müessese ve işletmeler isterlerse, 60 ile 65 yaş arasında bulunan kişileri toplu taşıma araçlarından ücretsiz veya indirimli olarak yararlandırabilecekler.

Konuyla ilgili olarak;

– Ücretsiz seyahat hakkı hangi hizmetlerde geçerli olacak?

– Engelliler ve yaşlılar bu haktan nasıl yararlanacak?

– Engelli kimlik kartı olan engelliler mevcut kartlarıyla ücretsiz seyahat hakkından yararlanabilecekler.

– Ücretsiz seyahat hakkından refakatçisi ile birlikte yararlanmak isteyen ağır engelliler ise yeni kart için başvuru yapacaklar.

– Ücretsiz seyahat uygulamasına halk otobüsleri de dahil.

– Ücretsiz seyahat hakkı için yönetmelikte belirlenen kartlar tüm Türkiye’de geçerli olacak.

– Ücretsiz Veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği,

başlıkları altında uygulamanın kapsamı ve yararlanma şartları ile ilgili yönetmelik metninin yer aldığı sayfaya BURADAN ulaşabilirsiniz.