Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Sigortalı İşlemleri Soru ve Cevaplar / Ülkemiz İle Sosyal Güvenlik Sözleşmesi Bulunmayan Ülkelere Çalıştırılmak Üzere Götürülen Türk İşçilerin Sosyal Güvenlikleri Nasıl Sağlanmaktadır ?

Ülkemiz İle Sosyal Güvenlik Sözleşmesi Bulunmayan Ülkelere Çalıştırılmak Üzere Götürülen Türk İşçilerin Sosyal Güvenlikleri Nasıl Sağlanmaktadır ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 13- ÜLKEMİZ İLE SOSYAL GÜVENLİK SÖZLEŞMESİ BULUNMAYAN ÜLKELERE ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE GÖTÜRÜLEN TÜRK İŞÇİLERİN SOSYAL GÜVENLİKLERİ NASIL SAĞLANMAKTADIR ?

CEVAP 13- Yurt dışına Türk İşverenlerince geçici çalışma için götürülenlerle ilgili özel bir düzenleme yapılmıştır. Buna göre;

Ülkemiz ile sosyal güvenlik sözleşmesi olmayan ülkelerde iş üstlenen işverenlerce yurt dışındaki işyerlerinde çalıştırılmak üzere götürülen Türk işçileri 4/a (eski SSK) kapsamında sigortalı sayılmakta ve bunlar hakkında zorunlu olarak sadece kısa vadeli sigorta kolları ile genel sağlık sigortası hükümleri uygulanmaktadır.

Bu sigortalıların uzun vadeli sigorta kollarına (emeklilik) tabi olmak istemeleri halinde, Türkiye’de yasal olarak ikamet etme şartı ile ay içerisinde 30 günden az çalışmak ya da tam gün çalışmamak şartı aranmaksızın isteğe bağlı prim ödemeleri imkanı da getirilmiş olup, bu şekilde ödenen primler de 4/a (eski SSK) kapsamında sayılmaktadır. Bu kapsamda, isteğe bağlı sigorta hükümlerinden yararlananlardan ayrıca genel sağlık sigortası primi de alınmamaktadır.