Anasayfa / Haber / Umudunu Torba Yasaya Bağlayan Taşeron İşçilere ve 4C’lilere Kötü Haber

Umudunu Torba Yasaya Bağlayan Taşeron İşçilere ve 4C’lilere Kötü Haber

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülen ve çalışma hayatıyla ilgili önemli düzenlemeler içeren, yakın zamanda da tasarı olarak Meclis’e sunulması beklenen torba yasa çalışmalarından son olarak Yeni Yılın İlk Torba Yasası Çok Sayıda Kişiyi Sevindirecek, Torba Yasa Çalışmalarından Her Gün Yeni Sürprizler Çıkıyor başlıklı haberlerimizde bahsetmiştik.

Hizmet alım ihaleleri kapsamında kamuda çalışan yaklaşık 600 bin taşeron işçisi ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak 4/C statüsünde kamuda çalışan yaklaşık 23 bin personelle ilgili olarak, bu torba yasayla kadro verileceği yönünde yazılı ve görsel basında çıkan haberler birçok kişiyi umutlandırmıştı.

Ancak bu gün hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’ten, hem de Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten kötü haber geldi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Faruk Çelik yaptığı yazılı açıklamada; son günlerde bazı basın yayın organlarında yer alan 600 bin taşeron  işçisine kadro verileceğine dair haberlerin gerçeği yansıtmadığını, Bakanlığının alt işveren işçilerinin kadroya  alınması gibi bir çalışması bulunmadığını, bununla birlikte, çalışanların sorunlarının,  sosyal tarafların katılımıyla çözülmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise 2013 bütçe gerçekleşmelerini açıkladığı toplantıda, kamu kurumlarında çalışan yaklaşık 23 bin 4C’linin olası kadro durumuna ilişkin olarak, ”Benim bilgim dahilinde 4C’lilerin kadroya alınması için şu anda herhangi bir çalışma yok” ifadesini kullandı.