Anasayfa / Haber / Üniversite Yerleştirme Sonuçları Açıklandı – Kayıtlar Eylül’de

Üniversite Yerleştirme Sonuçları Açıklandı – Kayıtlar Eylül’de

Sponsorlu Bağlantılar

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM); yükseköğretime sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylar ile 24 Mart 2013 tarihinde yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve 15-16-22-23 Haziran 2013 tarihlerinde yapılan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına göre, adaylardan alınan tercihler doğrultusunda, 2013-ÖSYS yükseköğretim programlarına merkezî yerleştirme işlemlerini tamamladı. Adaylar, yerleştirme sonuçlarını ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr/ internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebilecekler. Ayrıca Yerleştirme Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.

Yerleştirme işleminden sonra üniversitelerin lisans (4 yıllık fakülte) programlarında 36 bin 183, ön lisans (iki yıllık yüksekokul) programlarında 73 bin 6 kontenjan boş kaldı.

2013-ÖSYS merkezî yerleştirme sonuçları ile bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 2-6 Eylül 2013 tarihleri arasında ilgili üniversiteler tarafından yapılacak. Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekiyor.