Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Sigortalı İşlemleri Soru ve Cevaplar / Usta Öğreticilerin Sosyal Güvenlikleri Nasıl Sağlanmaktadır ?

Usta Öğreticilerin Sosyal Güvenlikleri Nasıl Sağlanmaktadır ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 120- USTA ÖĞRETİCİLERİN SOSYAL GÜVENLİKLERİ NASIL SAĞLANMAKTADIR ?

CEVAP 120- Usta öğreticiler bilindiği gibi kısmi süreli çalışmaktadırlar. Bu durumlarına uygun olarak ay içindeki ders çalışma süreleri ve kazançları dikkate alınarak bu kapsamda çalışanlar sosyal güvenlik kapsamına alınmaktadır.

Daha önce kapsama alınmada, ay içindeki ders saatleri toplamının günlük çalışma saatine bölünerek prim ödeme gün sayıları tespit edilmekte iken, ay içinde alınan ders ücretlerinin asgari ücret veya üzerinde olması halinde 30 gün, asgari ücretin altında ise ders saati ücretinin asgari günlük kazanca bölünerek gün sayısı olarak tespit edilmesi uygulamasına gidilmiştir.

Ayrıca, ek ders karşılığında uzman veya usta öğretici olarak çalışanlara, 6111 sayılı Kanunla yapılan değişiklikle 24/2/2011 tarihinden önceki çalışmalarından dolayı eksik kalan günler için kendileri veya hak sahipleri tarafından borçlanma imkanı getirilmiştir.