Anasayfa / Bilgi / Üzerinden Sağlık Yardımı Alınamayacak Kişiler

Üzerinden Sağlık Yardımı Alınamayacak Kişiler

Sponsorlu Bağlantılar

Genel sağlık sigortası (GSS) kapsamında olan kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sağlık yardımlarından yararlanabildiği gibi bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler yani eş, çocuk, anne – baba da bu kişi üzerinden sağlık yardımı alabilmektedir.

Ancak aşağıda bazı kişiler GSS kapsamında olduğu halde bunlar sadece kendileri sağlık yardımından yararlanabilmekte, bu kişiler üzerinden eş, çocuk, anne ya da babanın sağlık yardımı alma imkanı bulunmamakta, yani bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişi bulunmamaktadır.

Bu kapsamdaki kişiler aşağıda belirtilmiştir;

– 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununda belirtilen aday çıraklık ve çıraklık eğitimi gören kişilerle işletmelerde meslekî eğitim gören kişiler.

–  Yapılacak gelir testi sonucuna göre aile içinde kişi başına düşen gelirin aylık tutarı asgari ücretin üçte birinden az çıkan kişiler, yani bir nevi yeşil kart kapsamında olup GSS primi Devlet tarafından ödenen kişiler,

– Gelir tespiti yapılmaksızın genel sağlık sigortalılığı ya da bakmakla yükümlü olduğu kişi bulunmayan Türk vatandaşlarından 18 yaşını doldurmamış çocuklar.

– Uluslararası koruma başvurusu veya statüsü sahibi ve vatansız olarak tanınan kişiler.

– 2828 sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu göre korunma, bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinden ücretsiz faydalanan kişiler ile ana ve babası olmayan Türk vatandaşlarından 18 yaşını doldurmamış çocuklar.

– Yabancı uyruklu öğrenciler.

– Stajyer avukatlar.

– 18 yaşından küçük olup 2022 sayılı Kanuna göre engelli aylığı alanlar. (isvesosyalguvenlik.com)