Anasayfa / Haber / Az Tehlikeli İşyerlerinde Uzman ve Hekim Görevlendirme Yükümlülüğü Ertelendi

Az Tehlikeli İşyerlerinde Uzman ve Hekim Görevlendirme Yükümlülüğü Ertelendi

Sponsorlu Bağlantılar

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uyarınca, aslında istisnaları hariç 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren kapsama giren bütün işyerleri için işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirme / çalıştırma zorunlu hale gelmişti.

İstisnalar ise kamu kurumları ile az tehlikeli sınıfta yer alan ve 50’den az çalışanı olan işyerleriydi. Aslında bu işyerleri için de işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirme / çalıştırma zorunluluğu 1 Temmuz 2016 tarihinde başladı. Dolayısıyla artık istisna kalmadı. (Bkz. Bütün İşyerlerinde Hekim ve Uzman Çalıştırma Zorunlu Hale Geldi)

Şu an yürürlükte olan mevzuata göre, sadece bir işçi çalıştıran ve hiçbir tehlikesi olmayan işyerlerinde bile bu zorunluluk geçerli.

Durum böyle olmakla birlikte birçok işyeri buna hazır olmadığından bazı sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Hatta zorunluluk başlamadan erteleneceği yönünde beklentiler de vardı. Bu beklentiler geç de olsa gerçekleşti. Meclis’te görüşülmekte olan bir kanun tasarısına eklenen bir madde ile kamu kurumları ile az tehlikeli sınıfta yer alan ve 50’den az çalışanı olan işyerleri için işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirme / çalıştırma zorunluluğu 1 Temmuz 2017 tarihine ertelenecek. Yani bu tarihe kadar söz konusu işyerlerinde işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirme / çalıştırma zorunluluğu aranmayacak.

Not: 7 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6745 sayılı Torba Kanun ile erteleme gerçekleşmiştir.

(isvesosyalguvenlik.com)