Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Uzun Vadeli Sigorta Kolları Soru ve Cevaplar / Uzun Vadeli Sigorta Kollarında Sigortalılık Süresi Nasıl Belirlenmektedir ?

Uzun Vadeli Sigorta Kollarında Sigortalılık Süresi Nasıl Belirlenmektedir ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 4- UZUN VADELİ SİGORTA KOLLARINDA SİGORTALILIK SÜRESİ NASIL BELİRLENMEKTEDİR ?

CEVAP 4- Uzun vadeli sigorta kollarından aylığa hak kazanma, genel olarak sigortalının belli bir prim ödeme gün sayısını (hizmeti) ve yaşını tamamlama şartına bağlanmıştır. Ancak bazı hallerde, özellikle 4/a (eski SSK) kapsamındaki sigortalılar yönüyle malullük, yaşlılık ve ölüm aylığına hak kazanmada, belli bir sigortalılık süresinin yerine getirilmesi de önemli bir yer tutmaktadır.

5510 sayılı Kanunla sigortalılık süresi şartına göre aylığa hak kazanma seçenekleri önemli ölçüde kaldırılmakla birlikte, 4/b (eski Bağ-Kur) ve 4/c (eski Emekli Sandığı) sigortalılarını da kapsayacak şekilde istisnai düzenlemelere de yer verilmiştir.

Uzun vadeli sigorta kolların açısından sigortalılık süresi, ilk defa sigortalı olunduğu (adına prim ödenmeye başlandığı) tarih ile tahsis talebinde bulunduğu veya ölüm tarihi arasında geçen süreyi kapsamaktadır.