Anasayfa / Haber / Vekaletname İle Yurtdışı Borçlanmasına Kolaylık Getirildi

Vekaletname İle Yurtdışı Borçlanmasına Kolaylık Getirildi

Sponsorlu Bağlantılar

Sigortalı ve hak sahipleri adına başta emeklilik ve hizmet borçlanması başvuruları olmak üzere, vekaletname ile birçok konuda Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapma imkanı bulunmaktadır.

Ancak bu yola en çok yurtdışı borçlanmasında başvurulmaktadır. Çünkü birçok kişi yurtdışındayken, kendisi adına vekaletname ile Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine başvuru yaptırabilmektedir. Özellikle yurtdışı borçlanma yoluyla emeklilikte, yurda kesin dönüş yapmış olma şartı konusundaki uygulama değişikliğinden sonra, vekaletname ile yurtdışı borçlanma başvurusu daha da artmıştır. (Bkz. Yurtdışı Borçlanma İle Emeklilikte Yurda Kesin Dönmüş Olma Şart mıdır ?)

Bu nedenle de vekaletname ile yurtdışı borçlanmasında vekaletnamenin içeriği ve taşıması gereken şartlar büyük önem arz etmektedir. Bu çerçevede Sosyal Güvenlik Kurumu daha önce 28/04/2016 tarihli Genel Yazı ile yurtdışı borçlanmasıyla ilgili “….vekaletnamelerde mutlaka yurtdışı borçlanma yetkisinin belirtilmesi” şartı getirmişti.

Ancak buna rağmen bu ibarenin yer almadığı vekaletnamelerle müdürlüklere yurtdışı borçlanma başvurularını devam etmesi ve müdürlüklerin bu vekaletnameleri kabul etmemesi nedeniyle mağduriyetler yaşanması üzerine Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü bu konuda kolaylık getirdi. Genel Müdürlük konuya ilişkin olarak çıkardığı 26/10/2016 tarihli Genel Yazıda; bugüne kadar yaşanan sorunların çözülmesi amacıyla yukarıda değinilen ifadenin yanı sıra içerisinde sadece borçlanma ibaresinin bulunduğu vekaletnamelerin de kabul edilerek borçlanma işlemlerinin sonuçlandırılacağını belirtti.

Ayrıca 28/04/2016 tarihinden sonra yapılan başvurularda, vekaletnamelerde borçlanma ve benzeri ifadeler yer aldığı halde sadece “yurtdışı borçlanma yetkisi” ifadesi olmadığı gerekçesiyle reddedilen borçlanma talepleri de kabul edilecek, diğer şartların da yerine getirilmesi şartıyla başvuru sahiplerinin müracaat etmesi halinde ya da Kurumca yapılacak tespitlere istinaden borçlanma işlemleri sonuçlandırılacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu daha önce de yurtdışı hizmet borçlanmalarında yaşanan sorunlarla ilgili bir yazı yayımlamıştı (Bkz. Yurtdışı Borçlanma Uygulamasıyla İlgili Tereddütler Giderildi).

Hizmet borçlanmalarıyla ilgili ayrıntılı bilgiler Hizmet Borçlanması – Borçlanma Yapılabilecek Hal ve Durumlar başlıklı yazılarda ve Yurtdışı İşlemleri Soru ve Cevaplar kısmında yer almaktadır. (isvesosyalguvenlik.com)