Anasayfa / Haber / Vergi ve Primini Düzenli Ödeyen Artık Zararlı Çıkmayacak

Vergi ve Primini Düzenli Ödeyen Artık Zararlı Çıkmayacak

Sponsorlu Bağlantılar

Ülkemizde öteden beri belirli aralıklarla yapılandırma kanunları çıkarılarak vergi ve prim borcu olanlara borçlarını yapılandırma, taksitlendirme imkanı getirilmektedir.

Son 19 Ağustos 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlan 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun ile geni kapsamlı bir borç yapılandırması başladı ve şu an başvurular devam ediyor. (Bkz. Yeni Borç Yapılandırmasının Ayrıntıları)

Ancak bu tür düzenlemelerin, başta vergi ve prim borcu olmak üzere kamu kurumlarının tahsilatlarını artırmakla dolayısıyla olumlu yönü olmakla beraber, devamlı eleştirilere de konu oluyor. Bu tür düzenlemeler genelde vergi veya prim borcuna herhangi bir af getirmediği halde, kamuoyunda vergi affı, prim affı olarak değerlendirildiğinden, bu tür düzenlemelerle özellikle vergisini ve sigorta primini düzenli ödeyenler kendilerinin cezalandırıldığını, vergisini ve primini düzenli ödemeyenlerin ise ödüllendirildiğini ileri sürerek getirilen borç yapılandırmalarını hep eleştirip, karşı çıkıyorlar. Oysa bazı istisnalar hariç bu tür düzenlemelerle genelde sadece idari para cezalarının yüzde 50’si siliniyor, yani affediliyor; sigorta primi ve vergi borcunun ise anaparası aynen kalıyor, gecikme zammı ve cezası (faizi) silinerek onun yerine enflasyon oranında yeniden hesaplama yapılıyor. Dolayısıyla borç yapılandırmalarını af olarak değerlendirmek doğru değil.

Primini Düzenli Ödeyen İndirimden Yararlanıyor

Öte yandan getirilen bu düzenlemelerle borcunu düzenli ödeyenlerin cezalandırıldığı, ödemeyenlerin ise ödüllendirildiği ileri sürülerek itiraz ediliyorsa da aslında gerçek hiç de öyle değil.

Çünkü sigorta primini düzenli yani yasal süresi içerisinde ödeyen işverenler 2008 yılından beri 5 puanlık prim indiriminden yararlanıyor. Hatta bu işverenler aynı zamanda başka teşviklerden de yararlanabiliyor. (Bkz. 5 Puanlık İndirimden Yararlananlar Aynı Anda Başka Teşvikten de Yararlanabilir mi ?) Ayrıca 2013 yılında yapılan bir düzenleme ile bazı illerde işverenlere ilave 6 puan prim indiriminden yararlanma imkanı da getirildi. (Bkz. İlave 6 Puan Teşvikinden Yararlanacak İller – Şartları ve Süresi, İlave 6 Puan Teşvikinden 1 İşçi Çalıştıran Bile Yararlanabilecek) Son olarak, 7 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6745 sayılı Torba Kanunla primlerini düzenli ödeyen 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamındaki sigortalılara da 5 puanlık prim indiriminde yararlanma hakkı getirildi. (Bağ-Kur’lulara da 5 Puanlık Prim İndirimi Geldi)

Ayrıca diğer birçok sigorta primi teşvikinden yararlanmak için de işverenin primlerini düzenli ödemesi şartı aranıyor.

Vergisini Düzenli Ödeyene de İndirim Gelecek

Bu konu son olarak Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın açıklamalarıyla gündeme geldi. Bakan Ağbal konuya ilişkin açıklamasında; “Ben vergi borçlarımı süresinde ödedim, sıkıntım yok. Bana hiçbir şey yapmıyorsunuz ama borcunu zamanında ödemeyenlerin faizlerini, cezalarını siliyorsunuz. Peki benim günahım ne?” şeklinde itirazlar olduğunu dile getirerek, bu konuda düzenleme yapılacağını “mükellef düzenli vergi ödediyse, son 3 yılına bakacağız, karnesi pekiyi ise ‘ödeyeceğiniz vergiyi daha düşük oranda ödeyin’ diyeceğiz. Dürüst mükelleflerimiz de bu şekilde ödüllendirilmiş olacak.” ifadelerini kullandı.

Dolayısıyla sigorta primlerinde düzenli ödeyeni ödüllendirme şeklinde uygulanan teşvik ve indirimler vergi mükelleflerine de uygulanmaya başlandığında artık borcunu düzenli ödeyen cezalandırılıyor, zamanında ödemeyen ödüllendiriliyor şeklindeki eleştirinin bir gerekçesi kalmayacak. (isvesosyalguvenlik.com)