Anasayfa / Eski Haberler / Ya İlacından Vazgeç Ya da Farkını Öde Şeklinde Bir Uygulama Düşünülmüyor

Ya İlacından Vazgeç Ya da Farkını Öde Şeklinde Bir Uygulama Düşünülmüyor

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal Güvenlik Kurumunun sağlık harcamaları, dolayısıyla da bu harcamalar içerisinde önemli yer tutan ilaç giderleri her yıl artmaktadır. İlaç yolsuzlukları, bilinçsiz ilaç tüketimi, ilaç israfı ilaç giderlerinin giderek artmasının en önemli nedenlerindendir. Bu nedenleri tamamen ortadan kaldırmak çok zor olduğundan, Sosyal Güvenlik Kurumu en azından ilaç yolsuzluklarını ve ilaç israfını azaltmak için zaman zaman çeşitli düzenlemeler yapmakta, yeni uygulamalar hayata geçirmektedir. Karekod, eşdeğer ilaç, elektronik reçete, avuç içi damar okuma yöntemi bu uygulamalardan bazılarıdır.

Geçtiğimiz hafta bazı basın yayın organlarında; ilaç tüketimini dolayısıyla da ilaç giderlerini azaltmak için Sosyal Güvenlik Kurumunun bazı kısıtlamalara gideceği, ya ilacından vazgeç ya da farkını öde, pahalı ilaca fark, ucuz ilaca yönlendirme gibi uygulamaların hayata geçirileceği yönünde haberler yer almıştır.

Kurum, bazı basın yayın organlarında “Ya ilacından vazgeç ya da farkını öde” “SGK’dan Pahalı İlaca Fark” “Ucuz İlaca Yönlendirme” başlıklarıyla verilen haberler üzerine kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla bir Duyuru yayımlayarak,

Kurumun internet sayfasından ulaşılabilecek duyuruda özetle; haberde sözü edilen hususun; eşdeğer uygulaması konusunda diğer dünya ülkelerindeki farklı uygulama modellerinin sunulması ile ilgili olduğu, yoksa Kurumum uygulamaları arasında vatandaşları ilaçlarından vazgeçirmeye yönelik bir uygulama bulunmadığı, tüm bu senaryoların Türkiye’de uygulanmasına karar verilmiş gibi gösterilmesinin doğru bir yaklaşım olmadığı belirtildi.