Anasayfa / Haber / Yapılandırma Başvuru ve İlk Taksit Ödeme Süresi Doldu

Yapılandırma Başvuru ve İlk Taksit Ödeme Süresi Doldu

Sponsorlu Bağlantılar

6552 sayılı Torba Kanun ile getirilen borç yapılandırmasında Bakanlar Kurulu tarafından bazı süreler uzatılmıştı (Bkz. Bazı Borçlar İçin Yapılandırma Başvuru Süreleri Uzatıldı başlıklı haber). Uzatılan söz konusu süreler de bitmek üzere. GSS (Genel Sağlık Sigortası) prim borçları hariç Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan borçların yapılandırılması için tanınan başvuru süresi 2 Şubat 2015 Pazartesi günü sona eriyor.

Maliye Bakanlığı’na olan borçların yapılandırılması için tanınan süre ise 31 Aralık 2014 tarihinde bitmiş olup, yapılandırılan borçların ilk taksitini ödeme süresi 2 Şubat 2015 tarihinde sona erecek. Borçlarını yapılandıranlardan tek seferde (peşin) ödeyecekler için de aynı şekilde ödeme süresi 2 Şubat 2015 tarihinde sona erecek. Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan GSS dışındaki borçlarını yapılandıranların ilk taksiti ödeme süresi de 2 Mart 2015 tarihinde sona erecek. Söz konusu ilk taksit ödeme süreleri, yapılandırma başvuru tarihine bakılmaksızın herkes için geçerlidir.

GSS borçlarının yapılandırılması, başvuru ve ilk taksit ödeme süresi konusunda ayrıntılı bilgi Bütün Ayrıntılarıyla GSS Borçlarını Yapılandırma İşlemleri başlıklı yazıda yer almaktadır.

Yapılandırma kapsamında şimdiye kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na 2 milyon 42 bin 122 başvuru yapıldı. Yapılandırmaya istinaden peşin veya taksitle ödenecek borç tutarı ise toplam 33 milyar 369 milyon 190 bin lirayı buldu. Toplam 3 milyar 719 milyon 891 bin 961 lira tutarında da tahsilat gerçekleştirildi. Yapılandırma başvurusunun 2 Şubat 2015 Pazartesi günü mesai bitimine kadar devam edeceği düşünülürse bu rakamlar daha da artacaktır.

Öte yandan Sosyal Güvenlik Kurumu yapılandırmayla ilgili olarak 25 Eylül 2014 tarihinde yayımladığı 2014/26 sayılı Genelgede 5 Ocak 2015 tarihinde yayımladığı 2015/1 sayılı Genelge ile bazı önemli değişiklikler yapmış, özellikle 4/1-a (SSK) kapsamında sigortalı çalıştıran işverenlerin yapılandırma kapsamına alınacak prim ve idari para cezalarıyla ilgili kapsamı genişletmiş, bazı şartları daha esnek hale getirmişti (Bkz. SGK Yapılandırma Genelgesinde Önemli Değişiklikler Yaptı başlıklı haber).(isvesosyalguvenlik.com)