Anasayfa / Haber / Yapılandırmayı Kaçırmamak İçin İşlemlerinizi Şimdiden Tamamlayın

Yapılandırmayı Kaçırmamak İçin İşlemlerinizi Şimdiden Tamamlayın

Sponsorlu Bağlantılar

Yazılı ve görsel basında haber olarak yer aldığı ve web sitemizde de duyurduğumuz üzere (Bkz. Vergi – Prim – Para Cezası Gibi Borçların Yapılandırılmasıyla İlgili Düzenleme Netleşti, Yapılandırma Kapsamına Giren Borçlar ve Yapılandırma Şartları başlıklı yazılar); şu an Meclis komisyonlarında görüşmeleri devam eden torba yasa ilse vergi, para cezası gibi kamuya olan birçok borç yanında Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan 2014 yılı Nisan ve önceki aylara ilişkin Bağ-Kur, GSS, isteğe bağlı sigorta, işveren prim borçları, idari para cezası, damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı borçları da yapılandırılıp, taksitlendirilecek. Eğer tasarı da yer alan düzenleme aynen yasalaşırsa, yapılandırmadan yararlanmak isteyenlerden GSS borçlularının 4 ay, diğer borçluların ise 3 ay içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmaları gerekecek. Bu başvuru süreleri, kanunun Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihten itibaren işlemeye başlayacak olup Bakanlar Kurulu’da söz konusu başvuru sürelerini en fazla bir ay uzatabilecek.

Burada işverenlerin özel nitelikteki inşaat işleri ile ihale konusu işlerden kaynaklanan fark işçilik prim borçları ve idari para cezası borçları dışındaki borçlar açısından bir problem yok. Çünkü bunlar tahakkuk etmiş olup, Kurum siteminde kişiler adına kayıtlı durumda. Yapılandırma çıktığında, borçluların başvurması yeterli olacak, bu borçlar sadece yasada belirtilen şartlarla yeniden hesaplanacak.

Ancak özel nitelikteki inşaat (özel bina inşaatı) işleri ile ihale konusu işlerden, asgari işçilik uygulamasına bağlı olarak orta çıkan veya çıkabilecek fark işçilik prim borçları ise iş tamamlandıktan sonra işveren veya muhasebecisinin Ünitenin ilgili işverenler servisine başvurusu üzerine yapılacak işlemler sonucunda hesaplanıyor. Bu hesaplama da bazen uzun sürebiliyor, çünkü inşaat işlerinde ilgili belediye ile ihale konusu işlerde ise ihale makamı ile yazışma yapılması, özellikle işçilik oranı belli olmayan ihale konusu işlerde oran tespiti için asgari işçilik tespit komisyonuna yazı yazılması, yazışmalar tamamlandıktan sonra dosya üzerinde gerekli ön değerlendirme ve hesaplama işlemlerinin yapılması gerekiyor. İşverenin yeterli işçilik bildirip bildirmediği, prim borcu çıkıp çıkmayacağı bu aşamadan sonra belli oluyor. Eğer işverenin malzemeli veya salt işçilik gider faturaları varsa bu durumda da müfettiş incelemesi gerektiğinden, işverenin yeterli işçilik bildirip bildirmediği, prim ve idari para cezası borcu çıkıp çıkmayacağı incelemeden sonra belli oluyor.

Bu nedenle, 2014 yılı Nisan ve önceki aylarda bitmiş özel bina inşaatı veya ihale konusu işlerde çıkacak eksik işçilik prim borcu ve idari para cezası borçlarıyla ilgili yapılandırmadan yararlanmak isteyen işverenlerin, işyeri doyası üzerindeki yukarıda belirtilen işlemlerin tamamlanmış ve işverenin ödemesi gereken eksik işçilik prim borçları ve idari para cezası borçlarının hesaplanıp tahakkuk ettirilmiş olması gerekiyor. Çünkü ortaya çıkmış, tahakkuk etmiş bir borç olmadan, işverenin yapılandırmadan yararlanmak için yapacağı başvuru bir anlam ifade etmeyecektir. Bunun için de bu durumda işyeri dosyası bulunan işverenlerin, gecikmeden ilgili Müdürlüğe başvurup, bir an önce dosyaları üzerindeki işlemlerin tamamlanmasını, eğer borç çıkacaksa da borç miktarının hesaplanmasını sağlamaları yararlarına olacaktır.