Anasayfa / Emeklilik / Yaşa Takılanlara Erken Emeklilik Artık Çok Zor

Yaşa Takılanlara Erken Emeklilik Artık Çok Zor

Sponsorlu Bağlantılar

Emeklilik için gerekli prim ödeme gün sayısı ve çalışma süresini doldurduğu halde, yaşa takıldığı için emekli olamayanlarla ilgili geçtiğimiz ay gündeme gelen ve halen gündemde olan erken emeklilik söylentilerini ve bu arada yaşanan süreci, “Erken Emeklilik Düzenlemesinden Vaz mı Geçildi?” ve “Erken Emeklilikle İlgili Hangi Haber Doğru?” başlıklı haberlerde değerlendirmiş, son olarak da “Ancak bu konu toplumun büyük kesiminin ilgisini çektiğinden, öyle görünüyor ki; herhangi bir yasal düzenleme yapılana veya yetkililer tarafından düzenlemeden vazgeçildiği yönünde bir açıklama yapılana kadar,  yazılı ve görsel basında sık sık konu gündeme gelmeye devam edecek ve sansasyonel haberler eksik olmayacak.” ifadelerini kullanmıştık.

Bu güne kadar çalışmaların devam ettiği yönünde açıklamalar yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK, yaşa takılanlarla ilgili yasal düzenlemeden vaz geçildiği yönünde henüz bir açıklama yapmamış olmakla beraber; Hazine’den sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ekonomi muhabirleriyle bir araya geldiği kahvaltıda erken emeklilikle ilgili tartışmaların hatırlatılması üzerine, erken emeklilikle ilgili çalışma olmadığı belirterek, “Pek çok ülke kriz ortamından emeklilik yaşını yükseltirken, Türkiye’nin emeklilik yaşını düşürmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Türkiye erken emeklilik acısını geçmiş yıllardan bu yana çok çekti. Artık bu hata bir daha düşmeyiz.” ifadelerini kullandı.

Aslında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, zaten başından beri yaşa takılanlarla ilgili erken emeklilik düzenlemesine karşı çıkıyordu. Konuyla ilgili olarak Başbakan bu güne kadar herhangi bir açıklama yapmamış olsa da Başbakan’dan sonra Hükümetteki en yetkili kişilerden biri olan Başbakan Yardımcısı Babacan’ın bu açıklamaları, emeklilikte yaşa takılanlara yaşı beklemeden emekli olma imkanı getirecek bir yasal düzenlemenin artık çok zor olduğunu gösteriyor.