Anasayfa / Emeklilik / Yaşı Bekleyenler Sağlıktan Yararlanacak Ancak Prim Ödeyerek

Yaşı Bekleyenler Sağlıktan Yararlanacak Ancak Prim Ödeyerek

Sponsorlu Bağlantılar

Uzun süredir kamuoyunun gündemini meşgul eden ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Başbakanlık’a sevk edilen Torba Yasa Taslağı ile (Torba Yasa Başbakanlıkta Ancak Seçim Sonrasına Kalabilir başlıklı haber), emeklilik için gerekli prim ödeme gün sayısını doldurup işten ayrılıp / prim ödemeye son verip yaşı bekleyenlerin sağlıktan yararlanma imkanına kavuşacağını belirtmiştik.

Ancak, daha sonra bu taslakta herhangi bir değişiklik yapılmazsa yaşı bekleyenler, sağlık yardımlarından herhangi bir prim ödemeden değil, bir miktar prim ödeyerek yararlanabilecek. Muhtemelen bu prim miktarı, gelir testi sonucu aylık geliri brüt asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasında tespit edilenlerin şu an ödedikleri 42 TL düzeyindeki prim miktarı kadar olacak.

Aslında işten ayrılıp / prim ödemeye son verip, emeklilik için gerekli yaşı bekleyenler, şu anda da gelir testi yaptırıp tespit edilen aylık gelir durumuna göre prim ödemeden (yeşil kart kapsamında) veya prim ödeyerek sağlık yardımlarından yararlanabiliyorlar. Bu konuda düzenleme yapıldığında ise bunlar gelir testiyle uğraşmak zorunda kalmayacaklar. Ayrıca aylık gelirleri asgari ücretten yüksek olanlar dahi düşük prim ödeyerek sağlık yardımı alabilecek. Yani tek avantajları bu olacak.

Not: Bu konuda henüz herhangi bir düzenleme yapılmamıştır. (Bkz. Emeklilikte Yaşı Bekleyenler Sağlıktan Nasıl Yararlanabilir ?)