Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Uzun Vadeli Sigorta Kolları Soru ve Cevaplar / Yaşlılık Aylığı Bağlanması İçin İşten Ayrılmak ya da Faaliyeti Bırakmak Şart mıdır ?

Yaşlılık Aylığı Bağlanması İçin İşten Ayrılmak ya da Faaliyeti Bırakmak Şart mıdır ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 30- YAŞLILIK AYLIĞI BAĞLANMASI İÇİN İŞTEN AYRILMAK YA DA FAALİYETİ BIRAKMAK ŞART MIDIR ?

CEVAP 30- 4/a (eski SSK) ve 4/b (eski Bağ-Kur) kapsamında çalışanlara aylık bağlanması için işten ayrılma veya faaliyeti sona erdirme şart olmakla birlikte, bazı durumlarda bu konuda istisnalar getirilmiştir:

-İsteğe bağlı prim ödenmesi durumunda doğal olarak işten ayrılma veya faaliyete son verme şartı aranmamaktadır.

– 4/a kapsamındaki sigortalılar için tahsis talep tarihi ile işten ayrılma tarihinin aynı ay içinde olması halinde tahsis talebi geçerli sayılmaktadır. Dolayısıyla, bu durumda işten ayrılma şartı talep tarihinin yapıldığı ayın sonuna kadar gerçekleştirilebilmektedir.

– 4/b kapsamındaki sigortalılarca, yine 4/b kapsamında faaliyete devam edilmesi durumunda, dilekçe durumun bildirilmesi kaydıyla faaliyete son verilmesi gerekmemektedir.

– Sözleşmeli olmayan ülkelere çalıştırılmak üzere götürülen Türk işçilerinden zorunlu çalışma kapsamında emeklilik primi alınmadığından ve bunların istekleri halinde isteğe bağlı prim ödemeleri nedeniyle bunların da işten ayrılması gerekmemektedir.