Anasayfa / Haber / Yatırım Teşvikinin Süresi Uzatılacak mı ?

Yatırım Teşvikinin Süresi Uzatılacak mı ?

Sponsorlu Bağlantılar

Bilindiği üzere, 15/06/2012 tarihli ve 28324 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 6322 sayılı Kanunla yeni bir yatırım teşvik uygulaması getirilmiş, bu teşvik kapsamında Türkiye altı bölgeye ayrılmış, sağlanacak sigorta primi işveren hissesi desteğinden, birinci ve ikinci bölgelerde 31/12/2013 tarihine kadar (bu tarih dahil) başlanılan yatırımlar için yararlanılacağı hükme bağlanmıştı. Dolayısıyla bu düzenlemeye göre 31/12/2013 tarihinden sonra birinci ve ikinci bölgelerde başlanılan yatırımlarla ilgili olarak söz konusu teşvik kapsamında sigorta primi işveren hissesi desteğinden artık yararlanılmayacak.

Ancak yazılı ve görsel basında yer alan haberlere göre, Hazine Müsteşarlığı, Ekonomi Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı gelen talepler üzerine bu konuda çalışma başlatmış olup, yapılan çalışmadan süre uzatımı kararı çıkarsa, birinci ve ikinci bölgede 1 Ocak 2014 tarihinden 31 Aralık 2014’e kadar yatırıma başlayan işverenler de uygulanan sigorta primi işveren hissesi desteği ile vergi indirimi desteğinden aynı şekilde yararlanabilecek.

1. Bölgede Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Muğla illeri; 2. Bölgede ise Adana, Aydın, Bolu, Çanakkale (Bozcaada ve Gökçeada İlçeleri Hariç), Denizli, Edirne, Isparta, Kayseri, Kırklareli, Konya, Sakarya, Tekirdağ, Yalova illeri yer alıyor.

Söz konusu yatırım teşviki uygulamasıyla ilgili ayrıntılı bilgi Yatırım Teşvik Uygulaması bölümünde, ilgili mevzuat Yatırım Teşvik Mevzuatı bölümünde, diğer teşvik ve sigorta prim desteği uygulamalarıyla ilgili ayrıntılı bilgi ise İstihdam Teşviki Uygulamaları – Teşviklerin Kapsamı ve Yararlanma Şartları bölümünde yer almaktadır.