Anasayfa / Haber / Yeni Aile Paketi Çalışanlara Ne Getiriyor ?

Yeni Aile Paketi Çalışanlara Ne Getiriyor ?

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışmaların tamamlanan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından geçtiğimiz hafta açıklanan “Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Programı” başta kadınlar olmak üzere çalışanlara bazı yeni imkan ve haklar getirecek.

Bu aile paketiyle aslında ailenin korunması ve kadın istihdamının kolaylaştırılması amaçlanıyor. Kadın çalışanlar özellikle doğumdan sonra çalışma hayatından tamamen kopuyor veya uzun bir süre uzak kalıyor. Maddi imkanları yeterli olanlar için bu pek sorun oluşturmasa da çalışmak zorunda olan kadınlar için bu durum sorun oluşturabiliyor. Bu paketle özellikle bu durumdaki kadın çalışanların çalışma hayatına kısa bir süre ara verdikten sonra tekrar dönmesini kolaylaştırmak, kadınların aileyle çalışma hayatı arasında bir gerilim içine düşmesini engellemek amaçlanıyor.

Söz konusu paketle;

– Birincisi ailenin korunması,

– İkincisi kadınların sosyal hayatta yer almalarının ve çalışma hayatına aktif şekilde katılmalarının sağlanması,

– Üçüncüsü nüfus dinamizmin korunması, yani gen nüfusun çalışan, üreten kaynak olarak korunması,

amaçlanıyor.

Yapılacak yasal düzenlemelerle Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Programı kapsamında çalışanlara aşağıdaki hak ve imkanlar sağlanacak;

1- Doğum nedeniyle ücretsiz izinde geçen süreler, borçlanma yapmaksızın derece, kademe ilerlemesinde değerlendirilecek.

2- Analık izni sonrası (Bkz. İşçinin İzin Hakları – Ücretli ve Ücretsiz İzinler – İzin Verilmesi Zorunlu Durumlar – İzin Süreleri) için yarı zamanlı çalışma imkanı getirilecek. Doğum yapan kadınların, analık izini bitiminden sonra ilk çocuk için 2 ay, ikinci çocuk için 4 ay, üç ve üzeri çocuklar için 6 ay süreyle yarı zamanlı çalışma imkânı olacak. Bu kapsamda örneğin günlük çalışma süresi 8 saat ise bundan yararlanan kadın 4 saat çalışacak, ancak tam ücret alacak, kalan vakitlerini evine ve çocuğuna ayırabilecek. Bu şekildeki bir çalışmada çalışılan süreye ait ücreti işveren ödeyecek, kalan süreye ait ücret ise İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanarak Devlet tarafından ödenecek. Şu anki mevzuata göreyse kadın çalışanlara analık izni sonrası, bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam birbuçuk saat süt izni verilmesi gerekmektedir.

Yarı zamanlı çalışma imkanından 0-12 aylık bebekleri evlat edinenleri de yararlanabilecek. Ayrıca çocuğu engelli doğanlar için bu süreyi 12 ay olacak, çoğul gebelik halinde de bu sürelerin her bir çocuk için birer ay eklenecek.

3- Yarı zamanlı çalışma sonrası için kısmi süreli çalışma imkanı getirilecek. Bu kapsamda, isteyen annelere çocuk 5,5 yaşına gelene kadar 30 saate kadar kısmi çalışma hakkı getirilecek. Böylece bu dönemde de anne hem çocuğuyla ilgilenebilecek, hem işine devam edebilecek.

4- Erkek çalışanlara eşinin doğum yapması halinde 5 gün babalık izni kullanma hakkı getirilecek. Aslında şu an Mecliste olan bir kanun tasarısı ile çalışanlara üç gün babalık izni hakkı verilmesi öngörülüyor (Bkz. Meclise Sunulan Tasarıdan Çalışanlara İki Müjde Çıktı). Söz konusu aile paketine göre bu süre beş gün olacak.(isvesosyalguvenlik.com)