Anasayfa / Haber / Yeni Asgari Ücrete İşçi ve İşveren Sendikaları Farklı Tepki Gösterdi

Yeni Asgari Ücrete İşçi ve İşveren Sendikaları Farklı Tepki Gösterdi

Sponsorlu Bağlantılar

Bilindiği üzere 2014 yılında uygulanacak asgari ücret 31 Aralık 2013 Salı günü açıklanmış ve aynı gün Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. (2014 Yılı Asgari Ücreti Açıklandı, Asgari Ücret Tespit Komisyonu Kararı Resmi Gazete’de Yayımlandı, 2014 Yılında Uygulanacak Tutarlar başlıklı yazılar).

Ancak yeni asgari ücretin açıklanmasının ardından, belirlenen asgari ücrete iki büyük işçi sendikası Türk-İş ve Hak-İş ile işveren sendikası TİSK farklı tepkiler gösterdi.

Türk-İş, “Asgari Ücreti Yine İşveren – Hükümet Belirledi” şeklinde, Hak-İş ise “Asgari Ücrette Oransal Artışlar Beklentileri Karşılamıyor – “Hak-İş, Asgari Ücret Komisyonunda Yer Almalı” şeklinde açıklama yaparken; TİSK ise “toplu iş sözleşmesi uygulayan kesimde asgari ücretin işverene maliyetinin; sosyal yardım, prim, ikramiye gibi yan ödemeler nedeniyle neredeyse ikiye katlandığını belirterek, toplu iş sözleşmesi uygulayan ve uygulamayan işyerleri için farklı düzeyde asgari ücret belirlenmesini” istedi.

Gerek işçi gerekse işveren sendikalarının konuya ilişkin açıklamalarının ayrıntılarına internet sitelerinden ulaşabilirsiniz.

http://www.turkis.org.tr/

http://www.hakis.org.tr/

http://www.tisk.org.tr/