Anasayfa / Haber / Yeni Borç Yapılandırması Neleri Kapsayacak ?

Yeni Borç Yapılandırması Neleri Kapsayacak ?

Sponsorlu Bağlantılar

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın açıkladığı ve basında sık sık yer aldığı üzere yakında kamuya olan borçlarla ilgili geniş kapsamlı bir yapılandırma ve bazı borçlar için af imkanı getirilecek.

Yapılandırmayla ilgili tasarıya ilişkin görüşmeler Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde devam etmekte olup, muhtemelen tasarı kısa süre içerisinde Meclis Genel Kurulu’na gelecek ve kanunlaşacak.

Yapılandırmanın Kapsamı

Söz konusu borç yapılandırması özellikle 30 Haziran 2016 tarihinden önceki dönemlere ait vergi, sigorta primi ve gümrük vergisi borçlarını kapsayacak. Yapılandırmadan yararlanmak isteyenlere Kanun çıktıktan sonra Ekim ayı sonuna kadar başvuru imkanı tanınacak. Şimdiye kadar birçok yapılandırmada uygulandığı üzere 36 aya kadar taksit imkanı (en fazla 18 taksit) getirilecek ve taksitler iki ayda bir ödenecek. Dolayısıyla hem vergi, hem de sigorta primi borcu olanlar yapılandırmadan yararlanmaları halinde bir ay vergi borcuna ait taksiti, bir ay SGK prim borcuna ait taksiti ödeyecek.

Yapılandırma kapsamına gire borçlarla ilgili gecikme faizi, gecikme zammı ve gecikme cezası silinecek, bunun yerine yurt içi ÜFE (üretici fiyat endeksi) esas alınarak borçlar yeniden hesaplanacak ve taksitlendirilecek.

Matrah Artırımı Yapanlar İncelemeden Kurtulacak

Yapılandırma kapsamında, geriye dönük olarak matrah artırımı yapıp buna ait vergiyi ödeyenler, yani daha önce beyanda bulunmuş olanlarda beyan ettikleri tutarı artıranlar veya daha önce zarar beyan etmiş olanlardan belirli miktarda gelir beyan edenler, buna ait vergiyi ödemeleri halinde, geriye dönük olarak 5 yıllık vergi kayıtları incelenmeyecek.

Varlık Barışı Getirilecek

Kapsamlı bir varlık barışı getirilecek ve yurtdışında bulunan varlıklarını Türkiye’ye getirip, yurtiçinde bulunan varlıklarını işletme kayıtlarına alınanlardan bu varlıkları elde etme kaynağı sorulmayacak. Varlık barışı sadece parayı değil, yatırım araçlarını da kapsayacak. Yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymetler ile gemi, yat ve diğer su araçlarını 31 Aralık 2016’ya kadar Türkiye’ye getirenler düzenlemeden yararlanabilecek.

Yapılandırma Kapsamına Başka Borçlar da Girecek

Söz konusu borç yapılandırması vergi, sigorta primi, gss primi ve gümrük vergisi borçları ve bunlara ilişkin para cezaları dışında; trafik cezaları, askerlik para cezası, karayolu taşıma, nüfus, seçim, köprü ve karayolu geçiş cezalarını, taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı, Kredi ve Yurtlar Kurumu’na olan borçları da kapsayacak.

Yapılandırma Maliye, Gümrük ve Ticaret bakanlıkları ile belediyelere bağlı tahsil dairelerince takip edilen borçları (örneğin; su, atık su ve katı atık ücretini) kapsayacak.

Aynı şekilde eczacıların kayıtlarda olduğu halde işletmelerinde olmayan ürünlerle ilgili de stok affı getirilecek. (isvesosyalguvenlik.com)