Anasayfa / Haber / Yeni Çalışma Bakanından Önemli Açıklamalar

Yeni Çalışma Bakanından Önemli Açıklamalar

Sponsorlu Bağlantılar

Kabinede yapılan mini revizyola Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na atanan Dr. Mehmet Müezzinoğlu, İçişleri Bakanlığına getirilen Süleyman Soylu’dan 1 Eylül 2016 tarihinde görevi devralmıştı.

Bakan Müezzinoğlu göreve geldikten sonra gündemdeki konularla ilgili en ayrıntılı açıklamayı, 22 Eylül 2016 tarihinde basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda yaptı. Bakanın bu toplantıda, taşeron işçilerinin kadroya alınması, emeklilere promosyon, kıdem tazminatı gibi konularda yaptığı bazı önemli açıklamalar aşağıda yer almaktadır.

Kıdem Tazminatı – Henüz daha taraflarla görüşmelere başlamadık.

Bakan Müezzinoğlu kıdem tazminatı konusundaki bir soruyla ilgili olarak aynen;

 kıdem tazminatıyla ilgili “65. Hükümet’in adil, hakkaniyetli, sürdürülebilir ve tarafların da büyük oranda kabul ettiği bir kıdem tazminatı fonunun oluşturulmasıyla ilgili henüz daha taraflarla görüşmelere başlamadık. Önümüzdeki günlerde taraflarla, paydaşlarımızla görüşmelere başlayacağız.” ifadesini kullandı.

Kıdem tazminatı konusundaki temel bakışlarının; işçinin alın terinin, hakkının korunabilmesi olduğunu belirten Bakan Müezzinoğlu, işçi ve işveren temsilcilerinin de ‘Tamam, bu sistem hem işçinin hakkını korur hem sistem sürdürülebilir hem iş hayatını olumsuz etkilemez’ diyebileceği bir yapının hedeflendiğini; kıdem tazminatının Türkiye’deki çalışanın, işverenin ve çalışma hayatının en hayati konu başlıklarından birisi olduğunu; konunun paydaşlarında da hakkaniyetli, sürdürülebilir ve güven duyulan bir yapının kurulmasının veya mevcut yapının daha güçlü bir sürece evrilmesinin talep edildiğini ifade etti.

Hükümetin bakış açısına göre yol haritasının kendisinin belirleyeceğini açıklayan Bakan Müezzinoğlu; kıdem tazminatı konusunda şu anda en çok mağdur kesimin işçiler olduğunu, SGK’ya gelen bildirimlere bakıldığında iş akdi sonlandırılan işçiler arasında kıdem tazminatından istifade etme yönüyle büyük kayıp olduğunu dile getirdi.

Taşeron İşçilerinin Kadroya Alınması – Hükümet olarak değerlendirip süreci ona göre şekillendireceğiz.

Kamuda çalışan taşeron işçilerinin kadroya alınmasıyla ilgili bir soru üzerine Bakan Müezzinoğlu; konunun sadece Bakanlık veya Hükümet için değil, Türkiye’nin kamu çalışma hayatı bakımından çok önemli olduğuna vurgu yaparak; memur, işçi, geçici işçi, sözleşmeli işçi, alt hizmet alımları gibi karmaşık ve birbiri arasında uyumsuzluğu yoğun olan bir yapının bulunduğunu, mevcut yapının karmaşıklığını arttıran değil, sistemi yeniden kurgulayan bir yapıyla çalışıldığında, geleceğe sistematiği doğru kurgulanmış bir şekilde gidileceğini ifade etti.

Şu anda sistemle ilgili çok farklı sıkıntılar olduğunu dile getiren Bakan Müezzinoğlu; zor olsa da sorunu hızla bir kamu personel reformu yaparak bunun içerisinde çözmenin daha doğru olacağını belirterek, “Onu hükümet olarak değerlendireceğiz, süreci ona göre şekillendireceğiz. Hükümetin şu anda bakış açısına göre ben yol haritamı belirleyeceğim.” ifadelerini kullandı.

Emekliye Promosyon – Çalışmalar belirli bir aşamaya geldi, Başbakanın talimatı gerekiyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, emeklilere promosyon verilmesi konusunda ise önceki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’nun bankalarla yaptığı görüşmelere işaret ederek, şu an gelinen bir nokta olduğunu belirtti ve “o noktanın karara bağlanması Sayın Başbakanımızın bankalara vereceği talimata bağlıdır. Çünkü bankalar, bu düzeyde bir sonuca kendi yetkileri çerçevesinde imza atmayı kabul etmiyor. Hükümet veya Başbakanın talimatı gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Bu anlamda Sayın Başbakanımızla bu çalışmaların çerçevesini henüz paylaşmadığını, hazırlıkları ve değerlendirmeleri yaptıktan sonra önümüzdeki günlerde, belki ilave farklı çalışmalar da yaparak son hamleyi Başbakana bırakacaklarını dile getiren Bakanı Müezzinoğlu; burada Bakanlık ve Hükümet olarak gayretlerinin tamamen emeklilerin bireysel hakkına katkıyı amaçladığını belirtti.

İşsizlikteki Artış – Siyasi istikrar bozulmuyorsa hiçbir endişeye gerek yok.

İşsizlik rakamlarındaki artışın hatırlatılması ve işsizlik konusunda bir endişe taşıyıp taşımadığının sorulması üzerine Bakan Müezzinoğlu; Türkiye’de bu anlamda “Siyasi istikrar bozulmuyorsa hiçbir endişeye gerek yoktur” şeklinde bir söz bulunduğuna işaret ederek, Ülkenin son 3 yılında yaşananlara dikkati çekti ve Türkiye’nin 2023 hedeflerindeki yolculuğundan rahatsız olan bir yapının, siyasi istikrarı bozma gayretlerinin senaryosunun görüldüğünü ifade etti. Türkiye’nin geleceğinin bugünden daha iyi olacağını belirten Bakan Müezzinoğlu, milletin 15 Temmuz’daki duruşuyla bu tür senaryolara prim vermediğini, siyasi ve ekonomik istikrarın güçlü bir şekilde devam edeceğinin örneğinin de verildiğini kaydetti.

Bakan Müezzinoğlu, Türkiye’de her yaştan 1 milyon 250 bin gencin bulunduğunu hatırlatarak, her yıl 1 milyondan fazla kişiye istihdam alanı oluşturulması gerektiğinin altını çizdi. Geçen yılın aynı döneminde yüzde 9,6 olan işsizlik oranının bu yıl 10,2’ye çıktığını belirten Müezzinoğlu; “ama aynı döneme baktığımızda 365 bin daha fazla istihdam sağlamışız. Bu bir yıla baktığımızda Rusya krizinden tutun, terör olayları ve 15 Temmuz’a bakın, bütün bunlara rağmen Türkiye 365 bin fazla istihdamı, bir önceki döneme göre başarmış. O yüzden istihdam konusunda geleceğe ait kesinlikle hem ümit varım hem de bu, ülkenin güvencesidir.” ifadelerini kullandı. (isvesosyalguvenlik.com)