Anasayfa / Soru - Cevap / Yeni Düzenlemeye Göre İşçi Alacaklarında Zamanaşımı Kaç Yıl Oldu ?

Yeni Düzenlemeye Göre İşçi Alacaklarında Zamanaşımı Kaç Yıl Oldu ?

Sponsorlu Bağlantılar

4857 sayılı İş Kanununda daha önce sadece ücret alacağı ile ilgili zamanaşımı süresi düzenlenmişti. Bunun dışındaki kıdem – ihbar tazminatı gibi işçilik alacaklarında genel hükümler yani Borçlar Kanunu hükümleri geçerli idi.

Söz konusu düzenleme doğrultusunda zamanaşımı sürelerini İşçi Alacaklarında Zamanaşımı Süresi Var mıdır ? başlıklı yazıda belirtmiştik. Ancak İş Kanununa 7036 sayılı Kanunla eklenen ek 3 üncü madde ile ücret dışındaki alacaklar için de zamanaşımı süreleri belirlendi. Söz konusu madde uyarınca iş sözleşmesinden kaynaklanmak kaydıyla hangi kanuna tabi olursa olsun;

– Yıllık izin ücreti,

– Kıdem tazminatı,

– İş sözleşmesinin bildirim şartına uyulmaksızın feshinden kaynaklanan tazminat,

– Kötüniyet tazminatı,

– İş sözleşmesinin eşit davranma ilkesine uyulmaksızın feshinden kaynaklanan tazminat,

alacaklarında ücret alacaklarında olduğu gibi zamanaşımı süresi 5 yıl olarak uygulanacak.

Ancak söz konusu 5 yıllık zamanaşımı süresi 25 Ekim 2017 tarihi veya sonrasında sona eren iş sözleşmelerinden kaynaklanan yıllık izin ücreti ve tazminatlar hakkında uygulanır. 25 Ekim 2017 tarihinden önce sona ermiş olan iş sözleşmelerine bağlı işçilik alacaklarında ise İşçi Alacaklarında Zamanaşımı Süresi Var mıdır ? başlıklı yazıda belirtilen zaman aşımı süreleri geçerlidir. Eğer iş sözleşmesi 25 Ekim 2017 tarihinden önce sona ermiş ve 10 yıllık zamanaşımına tabi olan işçilik alacakları için 10 yıllık zamanaşımı süresi 25 Ekim 2017 tarihi itibariyle henüz dolmamışsa, bu durumdaki alacaklar için de başından beri 5 yıllık zamanaşımı süresi uygulanır. (isvesosyalguvenlik.com)