Anasayfa / Haber / Yeni Prim Oranı Bu Ay Uygulanmayacak

Yeni Prim Oranı Bu Ay Uygulanmayacak

Sponsorlu Bağlantılar

Kısa vadeli sigorta (iş kazası ve meslek hastalığı, hastalık ve analık sigortası) kolları prim oranlarının, tüm işyerleri ve 4/b sigortalıları için 1 Eylül 2013 tarihinden itibaren % 2 olarak sabitlendiğini daha önce “Prim Oranlarıyla İlgili Değişiklik Yürürlüğe Girdi” başlıklı haberimizde belirtmiştik.

Ancak bu uygulama 1 Eylül 2013 tarihinde yürürlüğe girdiğinden, Eylül ayına ait kısa vadeli sigorta kolları primleri % 2 üzerinden hesaplanacak. Ağustos ayına ait kısa vadeli sigorta kolları primleri ise eski oranlar üzerinden hesaplanacak. Eylül ayına ait aylık prim ve hizmet belgeleri de önümüzdeki Ekim ayı içerisinde verileceğinden ve aynı şekilde sigorta primleri Ekim ayında ödeneceğinden, bu durumda yeni kısa vadeli sigorta kolları prim oranı da önümüzdeki ay uygulanmaya başlanmış olacak.

Nitekim, Sosyal Güvenlik Kurumu da bu nedenle Ağustos ayına ait aylık prim ve hizmet belgelerini % 2 oranı üzerinden vermiş olanların düzeltme yapmalarını istemişti (Prim Belgesini Verdiyseniz Acilen Düzeltme Yapmanız Gerekebilir) başlıklı haber.