Anasayfa / Haber / Yeni Sistemde Her Çalışan Şartsız Kıdem Tazminatı Alabilecek

Yeni Sistemde Her Çalışan Şartsız Kıdem Tazminatı Alabilecek

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışanların en önemli güvencelerinden biri olan kıdem tazminatı aynı zamanda çalışma hayatının da en önemli sorunlarından biri.

Çünkü şu an yürürlükte mevzuata göre kıdem tazminatı alma şartları belli. Her işten çıkan veya çıkarılan tazminat alamıyor. (Bkz. Kıdem Tazminatı Uygulaması – Hak Kazanma Koşulları – Hesaplanması – Kapsama Giren Ödemeler) Sadece kanunda belirtilen nedenlerle işten çıkan veya çıkarılanlar kıdem tazminatı alabiliyor. Aslında kanun hükümlerine tam riayet edilse belki bu kadar sorun yaşanmayacak. Ancak bazı işverenler kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde işten ayrılan veya işten çıkarılan işçiyi sırf tazminat ödememek için, haklı bir sebep olmaksızın kendi isteğiyle işten ayrılmış (istifa) etmiş gibi gösteriyor. Örneğin, sağlık sebepleriyle işten ayrılan işçiyi haklı sebep olmaksızın istifa etmiş gösterebiliyor. Bu durumda da işten ayrılanların çok az kısmı kıdem tazminatı alabiliyor. Özel sektörde çalışıp da işten ayrılanlardan yüzde 80 – 85’inin kıdem tazminatı alamadığı yani işten ayrılan 5 kişiden sadece birinin kıdem tazminatı alabildiği tahmin ediliyor. Dolayısıyla artık bu konu şöyle veya böyle çözülmesi gereken en önemli sorunlardan biri gibi görünüyor.

Öte yandan sorunun çözümü konusunda da yıllardır çalışmalar yürütülüyor. Tek alternatif de kıdem tazminatı fonu kurulması gibi görünüyor. Ancak işveren kesimi işverenlere ilave yük getireceği gerekçesiyle, işçi kesimi ise çalışanların hak kaybına uğrayacağı gerekçesiyle böyle bir düzenlemeye karşı çıkıyor. Çalışmalar yıllardır devam ettiği halde sonuç alınamamasını sebebi bu.

Buna karşılık, basında yer alan haberlere göre çalışmalar sona gelmiş durumda. Tarafların görüşü alındıktan sonra yasal düzenleme hayata geçirilecek. Hatta 1 Ocak 2017’de kıdem tazminatı fonunun uygulamaya girmesi ve fonda para toplanmaya başlaması bile hedefler arasında.

Kıdem tazminatı fonunun kurulması iyi mi olur kötü mü olur, bu konuyu Kıdem Tazminatının Fona Devredilirse Ne Olur ? başlıklı yazımızda değerlendirmiştik. Ancak düzenleme basında yer aldığı şekilde gerçekleşirse, çalışanlar açısından bazı olumlu sonuçları olacağı kesin. Çünkü yeni sitemde her ne sebeple olursa olsun işten çıkan veya çıkarılan kıdem tazminatı alabilecek. Ayrıca şimdiki gibi işyerinde en az bir yıl çalışmış olma şartı aranmayacak, bir gün çalışmış olanın bile kıdem tazminatı alma hakkı olacak. Eğer şu an olduğu gibi yeni sitemde de çalışanların her bir yıllık çalışması karşılığında bir aylık giydirilmiş brüt ücret tutarında kıdem tazminatı alma hakkı aynen korunursa, bu durumda yeni sistemin çalışanlar açısından hiçbir olumsuz yönü olmayacak demektir. Tabii işverenler açısından getireceği yük ne kadar olacak, bunu da yasal düzenleme yapılınca göreceğiz. Yine basında yer alan haberlere göre, işverenden kıdem tazminatı fonuna her çalışan için yüzde 8.3’lük kesinti yapılması düşünülüyor. (isvesosyalguvenlik.com)