Anasayfa / Emeklilik / Yeni Torba Yasa Haberlerine Hemen Umut Bağlamayın

Yeni Torba Yasa Haberlerine Hemen Umut Bağlamayın

Sponsorlu Bağlantılar

11 Eylül’de yayımlanan yeni torba yasa (Bkz. Torba Yasa Özel) üzerinden henüz çok kısa bir süre geçmiş olmasına karşılık, yazılı ve görsel basında Ekim ayında yeni bir torba yasa daha çıkacağı, çalışmalara başlandığı, bu yeni torba yasayla başta Bağ-Kur’lular olmak üzere birçok kişiye erken emeklilik geleceği, taşeron işçilerine kadro verileceği yönünde haberler de çıkmaya başladı.

Ancak bizzat yetkililer tarafından herhangi bir açıklama yapılmadan, hatta müjdelenen konulara ilişkin olarak Meclis’te yeni yasa çalışmalarına başlanmadan bu tür haberlere fazla umut bağlamamak gerekir. Çünkü geçmişte bu tür birçok haber boş çıktığı için hayal kırıklığı yaşayanlar çok oldu. Örneğin yaşa takılanlarla ilgili erken emeklilik haberleri bunlardan biri (Bakan Çelik Erken Emeklilik Haberlerinden Yakındı).

11 Eylül’de yayımlanan son torba yasa da bunlardan biri. Özellikle Bağ-Kur’luların prim borçlarına af geleceği, böylece çok sayıda kişinin erken emekli olacağı yönünde basında yer alan haberler boş çıktı, bu torba yasa da çok az istisnası hariç erken emeklilikle ilgili herhangi bir düzenleye de yer verilmedi (Bkz. Torba Yasada Erken Emeklilikle İlgili Düzenlemeler Var mı ?).

Basında Bu Tür Haberler Niçin Çıkıyor ?

Erken emeklilik, emekli zammı, taşeron işçilere kadro gibi haberler çok sayıda kişiyi ilgilendirdiğinden, dolayısıyla çok okunduğundan, bu konudaki haberler yazılı ve görsel basında devamlı çıkmakta, internet haber sitelerinde bu tür haberlere devamlı yer verilmektedir. Ancak bu haberler bazen gerçek – doğru olabildiği gibi, bazen de sansasyonel – gerçekdışı haberler olabilmektedir. Özellikle internet haber siteleri için haberin içeriğinden çok başlığı önemli olduğundan, ziyaretçilerin tıklama sayısını artırmak için sansasyonel – dikkat çekici başlıklara yer verilebilmektedir. Örneğin, her dönem emeklilere verilecek normal enflasyon zamları dahi sürpriz – yeni bir zammış gibi haber yapılabilmektedir (Bkz. Emekli Aylıklarına Zam mı Geliyor? Başlıklı yazı). Ayrıca bazen de doğru – gerçeği yansıtan haberler de daha sonra boş çıkabilmektedir. Özellikte daha ilk çalışma aşamalarında, sanki her şey tamammış gibi haberler yapılmakta, ancak daha sonra o çalışmadan – düzenlemeden vazgeçilince o konuya ilişkin haber boşta kalmaktadır.

Erken Emeklilik Düzenlemesi Mümkün mü ?

Geçtiğimiz günlerde, Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK’e; 2015’te ekonomiyi zor bir yılın beklediği, bütçe dengelerinin tutturulması için ek vergi ve benzeri önleme ihtiyaç olup olmayacağının sorulması üzerine, “bütçe üzerinde henüz çalışmalarımız tamamlanmadı, bütün çalışmaların sonucunda eğer ek tedbir ihtiyacı ortaya çıkarsa o tedbirleri alırız, biz popülizm tuzağına düşmeyiz, öbür türlüsü vatandaşı kandırmak olur.” şeklinde açıklama yaptığı yönünde haberler basında yer aldı ve bu açıklama 2015 yılı için ek vergi sinyali olarak değerlendirildi. Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali BABACAN’ın da zaman zaman buna benzer açıklamalar yaptığı görülmektedir.

Aynı şekilde bazı ekonomistler de küresel ekonomide başlayan değişim nedeniyle sıcak para döneminin artık yavaş yavaş sona erdiği, dünyadaki bu değişim nedeniyle gelişmekte olan bazı ülkelerin kamu harcamalarını kısmaya ve önlem almaya başladığı, bu doğrultuda Ülkemizde de giderleri azaltıcı, gelirleri artırıcı politikalar uygulanması gerektiği yönünde görüş bildirmeye başladılar.

Dolayısıyla böyle bir süreçte, başta erken emeklilik olmak üzere devlet bütçesine ek yük getirecek yasal düzenlemeler yapılabilir mi bunu zaman gösterecek. Bu nedenle de konunun yetkilileri tarafından herhangi bir açıklama yapılmadığı ya da bu konularla ilgili yasa çalışmaları Meclis gündemine gelmeden umutlanmamak en doğrusu.