Anasayfa / Haber / Yeni Tüketici Kanunu Yürürlüğe Giriyor – Haklarınızı Biliyor musunuz ?

Yeni Tüketici Kanunu Yürürlüğe Giriyor – Haklarınızı Biliyor musunuz ?

Sponsorlu Bağlantılar

8 Eylül 1995 tarihinden beri yürürlükte olan 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun, daha sonra birçok değişiklik yapılmasına rağmen, artık ihtiyacı karşılamaması nedeniyle, bunun yerine altı ay sonra yürürlüğe girmek üzere 28 Kasım 2013 tarihli ve 28835 sayılı Resmî Gazete’de 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun yayımlanmıştı (Herkesi Yakından İlgilendiren Yeni Tüketici Kanunu Yayımlandı başlıklı haber).

Söz konusu altı aylık süre 28 Mayıs 2014 tarihinde dolacak ve bu tarihten itibaren 4077 sayılı Kanunun yerini 6502 sayılı yeni Kanun alacak.

Yeni Kanunla birlikte tüketiciler için yeni hak ve yükümlülükler de başlayacak olup, T. C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü bunlardan önemli bir kısmını başlıklar halinde ayrıntılı olarak açıklamıştır.

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun İle Tüketicilere Verilen Haklar başlıklı çalışmaya BURADAN ulaşabilirsiniz.

Genel Müdürlüğün web sitesine ise www.tuketici.gov.tr adresinden ulaşabilir, ayrıca Tüketici Hakları ve Şikayetleri hakkında bilgi almak için ALO 175 Tüketici Hattını arayabilirsiniz.