Anasayfa / Bağkur / Yeni Yılın İlk Torba Yasası Çok Sayıda Kişiyi Sevindirecek

Yeni Yılın İlk Torba Yasası Çok Sayıda Kişiyi Sevindirecek

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışma hayatındaki önemli konular, Bağ-Kur ve genel sağlık sigortalılarının prim borçları gibi birçok konuda Ocak ayı içerisinde yasal düzenleme yapılacağı, uzun zamandır yazılı ve görsel basında haber olarak yer almaktaydı. Nihayet beklenen Ocak ayı geldi ve Bakanlıklar, Bakanlar Kurulu ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki Komisyonlar yapılacak yasal düzenlemeler konusunda çalışmalara hız verdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülen ve sona gelinen çalışmalar çerçevesinde;

– 657 sayılı Kanuna tabi 4/C statüsünde çalışan veya özelleştirilen kamu kurum ve kuruluşlarından 4/C statüsüne geçenlerle ilgili olarak yeni düzenlemeler yapılacak, bu çerçevede bunlara kadro verilmesi ihtimali de var.

– 4/1-b (Bağ-Kur) ve genel sağlık sigortası prim borçlarıyla ilgili yapılandırma imkanı getirilecek, bu çerçevede borç faizleri büyük oranda veya tamamen silinecek, kalan anapara taksitlendirilecek. İki yıldan daha uzun süreli borcu olan Bağ-Kur’luların borçları tanınan süre içinde ödenmezse bu borçlara ait hizmetlerle birlikte silinecek.

– İşsizlik ödeneği alırken işe girdiği tespit edilenlerden ödenen işsizlik ödeneğinin geri alınması konusunda düzenleme yapılacak, en fazla dört aylık işsizlik ödeneği geri istenecek.

– İş-Kur’da görev yapan iş ve meslek danışmanlarının (İMD) kadroya geçişlerinde yapılan maaş kesintisi konusunda düzenleme yapılacak.

– Ayrıca, memurlara disiplin affı, 2005 yılından sonra göreve başlayan memurlara bir derece verilmesi gibi bazı konularda da düzenlemeler yapılması düşünülüyor.

Öte yandan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan ve Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeye başlanan bir başka Torba Yasa birçok kişiyi sevindirecek yeni düzenlemeler getiriyor.

Sosyal hizmet kuruluşları, özel bakım merkezleri ve Darulaceze müessesinde ücretsiz bakılan yaklaşık 40 bin engelli ve yaşlılara aylık harçlık verilmesi, koruyucu aile, binlerce gazi çocuğu ve kimsesiz çocuğa kolejlerde ücretsiz eğitim imkanı, bakım hizmeti, yetiştirme yurtlarında en az 2 yıl kalan ve 18 yaşını dolduran çocukların kamuda işe alınması gibi konular yapılacak düzenlemeler arasında yer alıyor.