Anasayfa / Bilgi / Yıllık İzin Süreleri Ne Zaman Artar ?

Yıllık İzin Süreleri Ne Zaman Artar ?

Sponsorlu Bağlantılar

İşçilerin işyerindeki kıdemine yani çalışma süresine göre verilmesi gereken asgari yıllık ücretli izin süreleri İş Kanunun 53 üncü maddesinde belirtilmiştir.

Bu konuda ayrıntılı bilgi İşçilerde Yıllık Ücretli İzin Süreleri, İşçinin İzin Hakları – Ücretli ve Ücretsiz İzinler – İzin Verilmesi Zorunlu Durumlar – İzin Süreleri başlıklı yazılarda yer almaktadır.

Yıllık ücretli izin hakkı ve izin süreleri başlıklı söz konusu 53 üncü madde uyarınca;

– İşyerindeki çalışma süresi beş yıla kadar olanlara (beş yıl dahil), yılda en az 14 gün ücretli izin verilmesi gerekir. Yani işçi işyerinde işe girip, bir yılı doldurduktan sonra kendisine verilmesi gereken yıllık ücretli izin en az 14 gün olmalıdır.

– İşçinin işyerindeki çalışma süresi beş yılı geçtiğinde yıllık ücretli izin hakkı 20 güne çıkar. Bu işçiye 15 yılını doldurana kadar her yıl en az 20 gün yıllık ücretli izin verilmesi gerekir.

– İşçinin işyerindeki çalışma süresi 15 yıl olduğunda yıllık ücretli izin hakkı 26 güne çıkar. Dolayısıyla bu işçiye artık her yıl en az 26 gün yıllık ücretli izin verilmesi gerekir. Bundan sonra da artık yıllık izin hakkında herhangi bir artış olmaz.

– Yukarıda belirtilen yıllık ücretli izin süreleri başta maden ocakları olmak üzere, yer altı işlerinde çalışanlar için dörder gün arttırılarak uygulanır. Yani bu durumda olanlara yukarıda belirtilen süreler için dörder gün ilave edilmesi gerekir. Örneğin, yer altı işlerinde işe başlayan işçi bir yılını doldurduğunda, kendisine en az 18 gün yıllık ücretli izin verilmesi gerekir. İşyerindeki çalışma süresi beş yılı geçtiğinden her yıl en az 24 gün, 15 yılını doldurduğunda ise her yıl en az 30 gün yıllık ücretli izin verilmesi gerekir.

– İşçinin işyerindeki çalışma süresi beş yılı geçtiğinde, yıllık izin hakkı 20 güne çıkmakla birlikte, 18 ve daha küçük yaştaki işçilerle 50 ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi 20 günden az olamaz. Yani bu durumdakiler işyerine girdikten sonra bir yılını doldurduklarında kendilerine verilmesi gereken yıllık ücretli izin en az 20 gün olmalıdır. Bunların çalışma süresi 5 yılı geçtikten sona izin sürelerinde herhangi bir artış olmaz, ancak 15 yılını doldurduklarında asgari yıllık ücretli izin süreleri 26 güne çıkar.

– Yukarıda belirtilen süreler için asgari ifadesi kullanılmıştır. Çünkü bunların en az izin süreleridir. Bu süreler toplu sözleşme veya işçi – işveren arasında yapılacak sözleşme ile artırılabilir.

– İşyerindeki çalışma süresi hesaplanırken deneme süresi de çalışma süresine dahil edilir.

– Ayrıca işveren bu izin sürelerinden herhangi bir indirim yapamaz. (Bkz. Mazeret İzinleri Yıllık İzinden Düşülebilir mi ?) (isvesosyalguvenlik.com)