Anasayfa / Haber / Yüksek Askeri Şura Kararları Açıklandı

Yüksek Askeri Şura Kararları Açıklandı

Sponsorlu Bağlantılar

1 Ağustos 2013 tarihinde başlayan Ağustos ayı olağan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı 03 Ağustos 2013 tarihinde tamamlandı ve Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmasını müteakip alınan kararlar kamuoyuna açıklandı.

• Yüksek Askerî Şûra; 03 Ağustos 2013 tarihinde tamamlanan Ağustos ayı olağan toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli general, amiral ve albaylardan bir üst rütbeye yükseltilecekler ile general ve amirallerden görev süresi bir yıl uzatılacakların durumlarını görüşerek karara bağlandı.

• 30 Ağustos 2013 tarihinden geçerli olmak üzere; (34) general ve amiral bir üst rütbeye, (50) albay ise general ve amiralliğe yükseltilmiş; (33) general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatıldı.

• Ayrıca bu yıl rütbe bekleme süresini dolduran 41 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2013 tarihinden itibaren, 2 general ise yaş haddini doldurduğu için 01 Eylül 2013 tarihinden itibaren emekli olacaklar.

• Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, 2015’e kadar bu görevine devam edecek.

Söz konusu Yüksek Askeri Şura Kararlarına Genelkurmay Başkanlığı’nın web sitesinden (http://www.tsk.tr/) ulaşabilirsiniz.