Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Sigortalı İşlemleri Soru ve Cevaplar / Yüksek Öğrenim Kurumlarında Staj Yapan veya Kısmi Zamanlı Çalışan Öğrencilerin Sigortalılıkları Nasıl ve Hangi Kapsamda Sağlanmaktadır ?

Yüksek Öğrenim Kurumlarında Staj Yapan veya Kısmi Zamanlı Çalışan Öğrencilerin Sigortalılıkları Nasıl ve Hangi Kapsamda Sağlanmaktadır ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 10- YÜKSEK ÖĞRENİM KURUMLARINDA STAJ YAPAN VEYA KISMİ ZAMANLI ÇALIŞAN ÖĞRENCİLERİN SİGORTALILIKLARI NASIL VE HANGİ KAPSAMDA SAĞLANMAKTADIR ?

CEVAP 10- Yüksek öğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrenciler ile 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununa tabi olarak kısmi zamanlı çalıştırılan öğrencilerden aylık prime esas kazanç tutarı, günlük prime esas kazanç alt sınırının otuz katından fazla olmayanlar hakkında sadece iş kazası ve meslek hastalığı sigortası hükümleri uygulanmakta ve  bunlar 4/a kapsamında (eski SSK’lı) sigortalı sayılmaktadır.

Bu çerçevede, yüksek öğretimde staja tabi tutulan öğrenciler ile üniversitelerde kısmi zamanlı çalışıp bunlara ödenen ücretler asgari ücretten fazla değilse bunların tüm sigorta kollarına tabi olmamaları öngörülmüştür.

Bu şekilde işe başlayanlar adına emeklilik için prim ödenmediğinden bu sürede ödenen primler emeklilik hesabında dikkate alınmamaktadır.

Yine, bunlar da anne ve babalarından dolayı bakmakla yükümlü kişi değillerse ayrıca bunlar hakkında genel sağlık sigortası hükümleri de uygulanmaktadır.