Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Yurtdışı İşlemleri Soru ve Cevaplar / Yurtdışı Borçlanma Gün Sayıları Hangi Sigortalılık Statüsüne Göre Nasıl Değerlendirilir ?

Yurtdışı Borçlanma Gün Sayıları Hangi Sigortalılık Statüsüne Göre Nasıl Değerlendirilir ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 60- YURTDIŞI BORÇLANMA GÜN SAYILARI HANGİ SİGORTALILIK STATÜSÜNE GÖRE NASIL DEĞERLENDİRİLİR ?

CEVAP 60- Yurtdışı borçlanma süreleri, ilgilinin Türkiye’de sigortalılığı varsa borçlanma talep tarihindeki en son sigortalılık haline göre, sigortalılığı yoksa bağımsız çalışan (4/b) statüsünde geçmiş sigortalılık süresi olarak kabul edilir.

Ayrıca, 15/10/2008 tarihinden sonra ilk defa devlet memuru kapsamında sigortalı olarak çalışmaya başlayanların 5510 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önceki yurtdışı borçlanma süreleri de, bağımsız çalışan (4/b) kapsamında geçmiş sigortalılık olarak değerlendirilir.

Ev kadını olarak yurtdışında geçen borçlanma süreleri de, yukarıdaki açıklamalar kapsamındadır.

Borçlanılan yurtdışı sürelerin hangi sigortalılık statüsüne göre değerlendirileceği aşağıdaki tabloda gösterilmiştir:

Türkiye’de Borçlanma Talebinden Önceki Sigortalılık Statüsü

Borçlanılan Sürenin Geçerli Sayılacağı Sigortalılık Statüsü

İşçi (4/a)İşçi (4/a)
Bağımsız çalışan (4/b)Bağımsız çalışan (4/b)
Devlet memuru (4/c)Devlet memuru (4/a)
Devlet memuru (4/c) – (ilk defa 15/10/2008 tarihinden sonra göreve başlayanların bu tarihten önceki borçlanma süreleri)Bağımsız çalışan (4/b)
Türkiye’de sigortalılık yoksaBağımsız çalışan (4/b)

Yurtdışı borçlanma sürelerine ait prim ödeme gün sayıları, Türkiye’de geçmiş bir hizmet olarak değerlendirilir. Buna bağlı olarak ülkemizde sosyal güvenlik kanunlarına tabi hizmetleri olanların borçlandıkları süreler, Türkiye’de geçen hizmetlerle birleştirilerek, ilgilinin aylığa hak kazanıp kazanmadığı buna göre belirlenir.