Anasayfa / Soru - Cevap / Yurtdışı Borçlanma İle Emeklilikte Yurda Kesin Dönmüş Olma Şart mıdır ?

Yurtdışı Borçlanma İle Emeklilikte Yurda Kesin Dönmüş Olma Şart mıdır ?

Sponsorlu Bağlantılar

3201 sayılı Kanun çerçevesinde Türk Vatandaşlarının ve mavi kart kapsamındakilerin yurtdışı borçlanması yaparak emekli olma imkanları vardır.

Ancak Yurt Dışı Hizmet Borçlanması Kanununun 6 ncı maddesi uyarınca; yurtdışı borçlanması ile kazanılan sigortalı hizmetlere istinaden emekli olabilmek için aranan şartlardan biri de yurda kesin dönülmüş olmasıdır.

Bu yurda kesin dönüş şartı ise ikametini Türkiye’ye taşıma ve artık Türkiye’de yaşama şeklinde anlaşılabilmektedir. Oysa durum böyle değildir.

Yurtdışında Geçen Sürelerin Borçlandırılması ve Değerlendirilmesine İlişkin Yönetmelikte yurda kesin dönüş şartından neyin kastedildiği tanımlar bölümünde açıkça belirtilmiştir.

Buna göre emeklilik başvurusunda bulunanların;

– Yurtdışındaki çalışmalarının sona ermesi,

– Yurtdışında ikamete dayalı bir sosyal sigorta ödeneği almama,

– Yurtdışında sosyal yardım ödeneği almama,

yurda kesin dönüş yerine geçmektedir.

Bu konu önemli olup, emekli olduktan sonra yukarıdaki şartları taşımadığı anlaşılan kişinin emekli aylığı kesileceği gibi, ödenmiş olan aylıklar da faiziyle birlikte geri alınacaktır. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu yurtdışı borçlanma ile emekli olan kişiyi takibe almaktadır. (Bkz. Yurtdışı Borçlanma Aylıklarına SGK Tarafından Hangi Yoklama İşlemleri Uygulanır ?) (isvesosyalguvenlik.com)