Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Yurtdışı İşlemleri Soru ve Cevaplar / Yurtdışı Sürelerinin Borçlandırılmasında Aranan “Türk Vatandaşı Olmak” Şartı Ne Anlama Gelir ?

Yurtdışı Sürelerinin Borçlandırılmasında Aranan “Türk Vatandaşı Olmak” Şartı Ne Anlama Gelir ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 30- YURTDIŞI SÜRELERİNİN BORÇLANDIRILMASINDA ARANAN “TÜRK VATANDAŞI OLMAK” ŞARTI NE ANLAMA GELİR ?

CEVAP 30- Yurtdışı hizmet borçlanmalarında, “Türk vatandaşı olmak” şartının iki durumda yerine getirilmesi zorunludur. Bunlardan biri borçlanılması istenilen sürelerde, diğeri ise borçlanma için yazılı başvuru tarihi itibari ile Türk vatandaşlığının devam ediyor olmasıdır.

Diğer bir anlatımla, Türk vatandaşlığında geçmeyen yurtdışı sigortalılık, işsizlik veya ev kadını olarak geçen süreler borçlandırılmayacağı gibi, borçlanma başvuru tarihinde Türk vatandaşı olmadığı tespit edilenlerin borçlanma talepleri reddedilir.

Ölen sigortalının hak sahipleri tarafından yapılan borçlanma başvurularında hak sahibinin borçlanma talep tarihinde Türk vatandaşı olması yeterli olup, ayrıca borçlanılmak istenilen sigortalıya ait yurtdışı sürelerinde Türk vatandaşı olma şartı aranmaz. Ancak söz konusu sürelerde Türk vatandaşı olmayanların, bu sürelerinin hak sahiplerince borçlanmasına imkan bulunmamaktadır.