Anasayfa / Haber / Yurtdışına Çıkacaklar İçin Neden SGK Hizmet Dökümü İsteniyor ?

Yurtdışına Çıkacaklar İçin Neden SGK Hizmet Dökümü İsteniyor ?

Sponsorlu Bağlantılar

15 Temmuz 2016 günü gerçekleşen darbe girişimi sonrası tüm kamu görevlilerinin yıllık izinleri kaldırıldığı gibi yurtdışına çıkışları da yasaklandı.

Dolayısıyla yurt dışına çıkacak olan hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaport sahibi kamu personeli çalıştığı kurumdan yurtdışına çıkışına mani bir hal bulunmadığına dair resmi yazı (yurt dışına çıkış izin yazısı) alacak ve hava alanında yapılan kontroller sırasında kimlik ve pasaport yanında bu yazıyı da ibraz edecek. Kamu görevlilerinin eş ve çocukları ise aynı şekilde üzerinden pasaport aldıkları kişinin bağlı bulunduğu kurumdan “Adı geçen şahsın yurt dışına çıkmasında herhangi bir mani kurumumuzca yoktur veya sakınca bulunmamaktadır” şeklinde bir yazı alarak yurt dışına çıkabilecek.

Üniversitelerde görevli öğretim elemanlarının akademik amaçlı yurt dışına çıkışlarında ise izin yetkisi Rektörlere verildi.

Kamu kurumları dahil emekli olanlarla, özel sektörde veya kendi işinde çalışanlar içinse herhangi bir kısıtlama yok.

Ancak burada yurt dışına çıkacak kişinin kamu görevlisi olup olmadığının tespiti büyük önem taşıyor. İşte Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerinden alınacak sigortalı hizmet dökümü bunun için gerekiyor. Yurtdışına çıkacak kişi eğer emekli değilse kamu görevlisi olarak çalışıp çalışmadığı, dolayısıyla yurtdışına çıkış yasağı kapsamına girip girmediği sigortalı hizmet dökümünden tespit edilecek.

Bu nedenle emekliler dışında yurtdışına çıkacak kişi kamu görevlisiyse çalıştığı kurumdan buna ilişkin olarak alacağı izin yazısını, eğer kamu görevlisi değilse sigortalı hizmet dökümünü yanında bulundurması gerekiyor. (isvesosyalguvenlik.com)