Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Yurtdışı İşlemleri Soru ve Cevaplar / Yurtdışında Çalışan Vatandaşlarımız İle Yanlarında İkamet Eden Aile Bireyleri Geçici Olarak Türkiye’ye Geldiklerinde Kendilerine Ne Şekilde Sağlık Yardımı Verilir ?

Yurtdışında Çalışan Vatandaşlarımız İle Yanlarında İkamet Eden Aile Bireyleri Geçici Olarak Türkiye’ye Geldiklerinde Kendilerine Ne Şekilde Sağlık Yardımı Verilir ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 8- YURTDIŞINDA ÇALIŞAN VATANDAŞLARIMIZ İLE YANLARINDA İKAMET EDEN AİLE BİREYLERİ GEÇİCİ OLARAK (TURİSTİK, TATİL VE ÖĞRENİM GİBİ) TÜRKİYE’YE GELDİKLERİNDE KENDİLERİNE NE ŞEKİLDE SAĞLIK YARDIMI VERİLİR ?

CEVAP 8- Sağlık yardımlarını kapsamına alan sözleşmeli ülkelerde çalışan sigortalılar ve yanlarında sürekli olarak oturan aile bireyleri, geçici olarak ülkemize geldiklerinde ani ve acil durumlarda 5510 sayılı Kanunda belirtilen sağlık yardımlarından yararlanabilirler.

Sağlık yardımlarından yararlanabilmek için ülkemize gelmeden önce, mutlaka çalışılan ülkenin hastalık kasasına sağlık yardımlarına hak kazanma belgesi düzenletilmesi gerekir.

Bu belgelerin kodları, ülkeler itibariyle aşağıdaki tabloda gösterilmiştir:

Ülke   AdıBelgenin   KoduÜlke   AdıBelgenin   Kodu
F.   AlmanyaT/A   11AzerbaycanAZ/TR   4
HollandaN/TUR   111RomanyaR/TR   3
BelçikaB/T   8Çek   CumhuriyetiCZ/TR   111
AvusturyaA/TR   3Bosna   – HersekBH/TR   4
FransaSE   208 – 06 A TFSE   208 – 28 FTArnavutlukAL/TR   4
K.K.T.CK.K.T.C/T.C  3LüksemburgL/TR   3
MakedonyaMC/TR   4Hırvatistan

Belirtilen belgeye sahip yurtdışı sigortalı ve aile bireylerinin sağlık yardımına hak kazanıp kazanmadığı ile süresi sigortalının çalıştığı ülke mevzuatına, sağlık yardımlarının veriliş şekli ve kapsamı Türk mevzuatına (5510 sayılı Kanun) göre belirlenir.