Anasayfa / Bilgi / İşte Yüzde 14,2’lik Zamla Yeni Asgari Ücret ve Rakamlar

İşte Yüzde 14,2’lik Zamla Yeni Asgari Ücret ve Rakamlar

Sponsorlu Bağlantılar

2018 yılında uygulanacak asgari ücreti belirlemek üzere 1 Aralık 2017 tarihinde çalışmalarına başlayan Asgari Ücret Tespit Komisyonu son toplantısını 29 Aralık 2017 tarihinde yaptı ve komisyon tarafından belirlenen yeni asgari ücret toplantı sonunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide SARIEROĞLU tarafından açıklandı.

Komisyonun yeni asgari ücret tespitine ilişkin kararı ise 30 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Komisyon kararı uyarınca 1 Ocak 2018 tarihinden geçerli olmak üzere yüzde 14,2’lik zamla günlük brüt asgari ücret 67,65 TL, aylık brüt asgari ücret 2.029,50 TL, bekar işçi asgari geçim indirimi dahil aylık net asgari ücret ise bin 603 lira oldu. Öte yandan Maliye Bakanlığı tarafından yeniden değerleme oranı da yüzde 14,47 olarak açıklanmıştı. (Bkz. 2018’de Para Cezalarına Son Yılların En Yüksek Zammı Gelecek başlıklı haber.) Dolayısıyla asgari ücrete de hemen hemen aynı oranda zam gelmiş oldu.

Asgari ücrete yapılan bu yüzde 14,2 oranındaki zamla bağlantılı olarak, işsizlik maaşı alt ve üst sınır, SGK idari para cezaları, asgari tutardan sigorta primi ödeyecekler ve hizmet borçlanması yapacakların ödeyecekleri tutarlar başta olmak üzere asgari ücrete endeksli bütün tutarlar da aynı oranda arttı / artacak. (Bkz. Yeni Asgari Ücretle Birlikte Neler Arttı ?) Yeni asgari ücret doğrultusunda hesaplanmış Pratik Bilgilere 2018 Yılında Uygulanacak Tutarlar sayfasından ulaşabilirsiniz. (isvesosyalguvenlik.com)