Anasayfa / Bilgi / Ziraat Bankası Hesap Numaranız Varsa SGK’ya Bildirin

Ziraat Bankası Hesap Numaranız Varsa SGK’ya Bildirin

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önce duyurduğumuz üzere (Geçici İş Göremezlik Ödemeleri Ziraat Bankasından Yapılacak başlıklı haber), geçici iş göremezlik ödemeleri yani rapor paraları başta olmak üzere, evlenme yardımları, ilaç – tedavi ve tıbbi malzeme bedelleri ile emekli aylığı iadeleri gibi şahıs ödemelerini Sosyal Güvenlik Kurumu kişinin T. C. Kimlik Numarasını esas alarak o kişi adına Ziraat Bankası’na yatırmaktadır.

Ancak Kurum ile T.C. Ziraat Bankası arasında imzalanan protokole göre bu tür ödemeler belirli tarihler arasında (şu anki uygulamaya göre her ayın 8-14 tarihleri arasında) yapılmaktadır. Dolayısıyla T.C. kimlik numarası ile yapılacak bu kapsamdaki ödemeleri ilgililer bu tarih aralığı dışında bankadan alamadığından, bu durum mağduriyetlere sebep olabilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu bu konudaki yakınmaları da dikkate alarak ve doğabilecek mağduriyetleri önlemek amacıyla T.C. kimlik numarası ile Ziraat Bankası üzerinden yapılacak ödemeler için “Online Hesap Tanımlama ve Ödeme Sorgulama Modülü”nü kullanıma açtı ve internet sitesinde duyurdu.

Kurumun yaptığı Duyuruya göre;

– “Online Hesap Tanımlama ve Ödeme Sorgulama Modülü” aracılığıyla T.C. Ziraat Bankası hesap numarasını Kuruma bir defaya mahsus olmak üzere bildiren kişiler adına T.C. Kimlik numarası ile yapılacak ödemelerin, ilgililer tarafından belirtilen hesaba aktarımı sağlanacak. Aynı zamanda ilgililer tarafından Kuruma T.C. Ziraat Bankası hesabı bildirme esnasında cep telefonu ve e-posta adresi verilmesi durumunda yapılan ödemelere ilişkin ilgililere geri dönüş sağlanacak. Ayrıca belirtilen modül, MOSİP yetkisi tanımlanmış kişiler ve T.C. Ziraat Bankası şubelerinde yetkili personel tarafından kullanılabilecek.

– Modülün kullanımında ilgililer tarafından Kuruma bildirilecek T.C. Ziraat Bankası hesabının, Kuruma gelmeden Kurumun internet sayfası kullanılarak bildirilmesine yönelik çalışmalar başlatılmış olup, çalışma tamamlanınca Kurum internet sayfasından ayrıca duyurulacak.

– İlk aşamada sadece T.C. Ziraat Bankası ile uygulamaya başlatılan bu modül uygulaması ilerleyen dönemde Halk Bankası ve Vakıflar Bankasında da uygulamaya açılacak, ayrıca diğer bankalar da uygulamaya dahil edilebilecek.

Kurumun konuya ilişkin duyurusuna ve Online Hesap Tanımlama ve Ödeme Sorgulama Modülü Kullanım Kılavuzuna;

http://www.sgk.gov.tr/wps/wcm/connect/a8d6a721-903f-487d-af8d-1bece6a37421/duyuru_20140820.pdf?MOD=AJPERES&CACHEID=a8d6a721-903f-487d-af8d-1bece6a37421

linkinden ulaşabilirsiniz.