Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Yurtdışı İşlemleri Soru ve Cevaplar / Zorunlu Göçe Bağlı Borçlanma Talepleri Nereye Yapılır ve Borçlanılan Süreler Hangi Aylıklarda Değerlendirilir ?

Zorunlu Göçe Bağlı Borçlanma Talepleri Nereye Yapılır ve Borçlanılan Süreler Hangi Aylıklarda Değerlendirilir ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 84- ZORUNLU GÖÇE BAĞLI BORÇLANMA TALEPLERİ NEREYE YAPILIR VE BORÇLANILAN SÜRELER HANGİ AYLIKLARDA DEĞERLENDİRİLİR ?

CEVAP 84- Zorunlu göç nedeniyle yurtdışı sürelerini borçlanmak isteyenlerden, son defa;

-İşçi (4/a) ve bağımsız çalışan (4/b) kapsamında sigortalılığı olanların bağlı bulundukları sosyal güvenlik il müdürlüğüne / merkezine,

-Defa devlet memuru (4/c) statüsünde çalışması olanların SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne (Yurtdışı Hizmetler Daire Başkanlığı),

başvurmaları gerekmektedir.

Borçlanma başvurusu, ekinde borçlanılan süreye ait belgenin bulunduğu “Bulgaristan Hizmetlerini Borçlanma Talep Dilekçesi” ile yapılmalıdır.

Bulgaristan Hizmetlerini Borçlanma Talep Dilekçe örnekleri, SGK birimlerinden temin edilebilir. Ayrıca SGK’nın www.sgk.gov.tr internet adresinde bulunan “Emeklilik/ Form ve Dilekçeler”  bölümünün 62 ıncı ekinden indirilebilir.

Borçlanılan süreler ilgililerin Türkiye’de geçen hizmetleri ile birleştirilerek tabi oldukları sigortalılık statüsüne göre yaşlılık aylığı bağlanması sırasında değerlendirilir. Malullük ve ölüm aylıkları bağlanırken bu şekilde borçlandırılan sürelerin dikkate alınmasına imkan bulunmamaktadır.

Ancak, borçlanma hakkından yararlanarak yaşlılık aylığı bağlananların ölümü halinde hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanmaktadır.