Anasayfa / Haber / Zorunlu Sürücü Belgesi Değiştirme Ücreti Belli Oldu

Zorunlu Sürücü Belgesi Değiştirme Ücreti Belli Oldu

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önce gazete, televizyon ve internet haber sitelerinde de gündeme geldiği üzere, 2 Ağustos 2013 tarihli ve 28726 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 6495 sayılı Torba Kanun ile birçok kanun ve kanun hükmünde kararname (KHK) yanında, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda da önemli ve kapsamlı değişiklikler yapılmıştı.

Yapılan değişikliklerden bir kısmı da sürücü belgelerini (ehliyetler) ilgilendirdiğinden, 2918 sayılı Kanuna eklenen geçici 22 nci maddeyle 2 Ağustos 2013 tarihi veya öncesinde sürücü belgesi sahibi olanlar ile motorlu taşıt sürücü sertifikası bulunan veya sürücü kurslarına kayıt yaptırmış olanlara, alacakları sürücü belgelerini yönetmelikte belirlenen yeni sınıf sürücü belgeleri ile değiştirme zorunluluğu getirildi.

Bu değişiklik sırasında, önceleri 100 – 150 lira civarında ücret alınacağı şeklinde haberler çıktı. Gelen tepkiler üzerine daha düşük ücret alınacağı yönünde yetkililerden açıklama geldi. Dolayısıyla bu zorunlu sürücü belgesi değişim ücretinin ne kadar olacağını birçok kişi merak ediyordu.

Alınacak değişim ücretiyle ilgili bilgi Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten geldi.

Bir Milletvekilinin soru önergesini yanıtlayan Maliye Bakanı Şimşek, sürücü belgelerin değiştirilmesi sırasında ödenecek ücret konusunda verdi bilgide; 12 Temmuz 2013 tarihinde kabul edilen 6495 sayılı Kanun gereğince yapılacak sürücü belgesi değiştirme işlemlerinden harç alınmayacağının hüküm altına alındığını belirterek, “Anılan maddedeki düzenleme gereği söz konusu belgelerin süresi içinde değiştirilmesi işlemlerinde sadece 13 TL indirimli değerli kağıt bedeli ve 2918 sayılı Kanunun 131. Maddesinin son fıkrası kapsamında 2 TL bedel ödenecektir” dedi.

Dolayısıyla sürücü belgesi değişimi sırasında toplam 15 TL ücret ödenecek.