DOLAR 7,8413
EURO 9,3733
ALTIN 449,93
BIST 1.329
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Az Bulutlu

15 Yıl – 3600 Gün veya Emeklilik Nedeniyle İşten Ayrılan İşsizlik Maaşı Alabilir mi ?

01.05.2016
A+
A-
15 Yıl – 3600 Gün veya Emeklilik Nedeniyle İşten Ayrılan İşsizlik Maaşı Alabilir mi ?

Emekliliği gelen çalışanlar emekli olmak için işten ayrıldığı gibi, 15 yıllık çalışma süresi ve 3600 prim gününü dolduranlar da emeklilikleri gelmemiş olsa bile işten ayrılabilmektedir.

Çalışanların emekliliği hak etmediği halde 15 yılı doldurduktan sonra işten ayrılma nedeni kıdem tazminatı alabilmektir. (Bkz. 15 Yıl – 3600 Günle Kıdem Tazminatı Alma Şartları Nelerdir ?) Hatta bunların 15 yılı çalıştıkları işyerinde doldurmaları da şart değildir. Sigorta başlangıç tarihinden itibaren 15 yılın dolmuş olması yeterlidir. Tabii bu durumda son işyerinden sadece o işyerinde çalışılan süreye ait kıdem tazminatı alınabilmektedir.

Özellikle Yargıtay son kararlarında bu şekilde işten ayrılanların önünü tamamen açtığından, yani bu şekilde işten ayrılıp kıdem aldıktan sonra bir başka işyerinde çalışma konusunda herhangi bir engel kalmadığından, (Bkz. 15 Yılla Kıdem Tazminatı Alacaklara Yargıtay’dan Bir İyi Haber Daha, 15 Yılını Doldurunca Kıdem Tazminatı Alıp İşten Ayrılan Başka İşte Çalışabilir mi?) bu şekilde kıdem tazminatı için çalıştığı işyerinden ayrılanların sayısı artmıştır.

15 yıl – 3600 günle işten ayrılanlardan, hemen bir başka işyerinde işe başlama imkanı olmayan dolayısıyla işsiz kalanların en çok merak ettiği konu ise işsizlik ödeneği (maaşı) alıp alamayacaklarıdır. Hangi Sebeplerle İşten Çıkanlar / Çıkarılanlar İşsizlik Ödeneği Alabilir ? başlıklı yazıda belirttiğimiz üzere, emeklilik nedeniyle veya yaş şartı dışındaki emeklilik şartlarını tamamlaması nedeniyle işten ayrılanlar, işveren tarafından emeklilik (yaşlılık) veya toptan ödeme nedeniyle ya da emeklilik için yaş dışında diğer şartların tamamlanması nedeniyle işten ayrılmış gösterileceğinden, (Bkz. SGK İşten Çıkış Kodları) işsizlik maaşı alamazlar. 15 yıl – 3600 günle işten ayrılanlar da yaş şartı dışındaki emeklilik şartlarını tamamladıkları gerekçesiyle işten ayrıldıkları için bunlar da diğer şartlar tutsa bile işsizlik maaşı alamazlar. Eğer işveren bu şekilde işten ayrılan işçinin çıkış nedenini işsizlik ödeneği almasını sağlayacak şekilde farklı bir neden olarak gösterirse o başka. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. Celil dedi ki:

  3600 doldurup işten kendisi ayrilan işsizlik maasi alabilirmi?

 2. gülay aydın dedi ki:

  3600 doldurup işten ayrıldık 7 ay oldu kıdem tazminatım ödenmedi makro market magduruyum bizler neden işsizlik maaşı alamıyoruz

  1. Tuncay dedi ki:

   AlamaZsınız çünkü zaman aşımı olmuş üzgünüm

 3. Sevgi dedi ki:

  3600 yasasından faydalanarak çıkışımı vermiş bulunuyorum fakat sigorta pirim im daha dolmadı 560 gün eksiğim var işsizlik maaşı alabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   560 gün eksikten kastınız nedir ?

 4. nur dedi ki:

  Kıdem tazminatı alabilmek için 15 yıl 3600 den SSK’dan belgemi alıp çalıştığım işyerine verdim Bunun üzerine atronum İşsizlik maaşını alamayacağımı söyledi işveren İşsizlik maaşı için Bana belge verebilir mi

  1. Admin dedi ki:

   Mevzuatta böyle bir uygulama yok, işsizlik maaşı işçinin SGK’ya bildirilen işten çıkış koduna göre ödenir, sizin işten çıkış kodunuz da “14-Emeklilik için yaş dışında diğer şartların tamamlanması” olarak gösterilmiştir büyük ihtimalle, bu nedenle işsizlik maaşı alamazsınız.

   1. esma dedi ki:

    Merhaba
    Yukarıda anlattığınız gibi bir durumda işveren kendi insiyatifinde farklı bir kod ile bildirim yapabiliyor mu? yani ben 3600 gün/15 sene için sgk dan yazı aldığım halde işveren yinede farklı bir kod ile bildirim yapıp işsizlik maaşı almamı sağlayabliir mi?

    1. Admin dedi ki:

     Normalde olması gereken işverenin gerçek işten çıkış sebebine uygun çıkış kodunun girilmesidir, doğru olan budur, işveren farklı çıkış kodu girip diğer şartlarınız tutuyorsa işsizlik maaşı almanızı sağlayabilir, ancak kendi sorumluluğu da doğabileceği için bunu kabul etmeyebilir.

 5. şenol dedi ki:

  15 yıl 3600 gün sayılı kanunu hakedip işten çıkarken işyerine bir çıkıs süresi belirtmek gerekiyormu yoksa belgeyi verip akabinde işten ayrıla biliyormuyuz,bıtraktığımda kıdem tazminatı almak bir sorun olurmu kanunlar çerçevesinde.

  1. Admin dedi ki:

   Bunun için bir süre belirtmeye gerek yok, SGK Müdürlüğünden alacağınız kıdem tazminatı yazısını işyerinize verip işten ayrılabilirsiniz. Ancak İş Akdini Sözlü Fesheden İşçiler Dikkat ! başlıklı yazıdaki uyarıyı dikkate almanızı öneririz.

 6. Ayse dedi ki:

  Merhaba ben 3600 yasasindan 2011 yilinda faydalandi. Suan 8 yillik tazminatim var icerde tekrar 3600 yasasindam faydalanabiluyirhm ama isyerim bu evraklari imzalamiyor ne yapmam gerekuyor

 7. Mehmet dedi ki:

  3600 den işten ayrılıp kıdem tazminatımı alıp hemen başka bir iş yerinde bir ay çalışıp işten çıkartılırsam iş sizlik maaşı alabilir miyim

 8. Erhan dedi ki:

  1998 tarihinde sglı olarak işe başladım şimdi 3900 gün pirimim var işten ayrılmam durumunda kıdem tazminatımi ve işsizkik maaşımi alabilirmiyim.

  1. Admin dedi ki:

   SGK Müdürlüğünden kıdem tazminatı yazısı alıp, buna istinaden iş akdinizi feshedip kıdem tazminatı isteyebilirsiniz, ancak işsizlik maaşı alamazsınız.

 9. Mehmet dedi ki:

  1998 tarihinde sglı olarak işe başladım şimdi 3900 gün pirimim var işten ayrılmam durumunda kıdem tazminatımi ve işsizkik maaşımi alabilirmiyim
  Tekrar yazdım cevap beliyorum

 10. Mehmet dedi ki:

  3600 den işten ayrılıp kıdem tazminatımı alıp hemen başka bir iş yerinde bir ay çalışıp işten çıkartılırsam iş sizlik maaşı alabilir miyim.
  Cevaplanmasını bekliyorum ikinci kez yazıyorum

 11. Kenan Ataoğul dedi ki:

  2016 yılında bağlanan işsizlik maaşımın 3 ayı tarafıma ödendi ve yeni işime başlayınca kesildi. Kalan işsizlik maaşı hakkımı 3600 den işten ayrılmama rağmen kullanabilmekte miyim acaba. Çok teşekkürler…

 12. Zekeriya dedi ki:

  3600 den işten ayrılıp kıdem tazminatımı alıp hemen başka bir iş yerinde bir ay çalışıp işten çıkartılırsam iş sizlik maaşı alabilir miyim.
  Cevaplanmasını bekliyorum ikinci kez yazıyorum

  1. Admin dedi ki:

   Son 120 gün kesintisiz hizmet akdi şartını yerine gelmemiş olacağından alamazsınız, hem bu işyerinden işsizlik maaşı almayı hak edecek şekilde işten çıkarılacağınız nereden biliyorsunuz, haklı bir sebep olmaksızın işten çıkan işsizlik maaşı alamaz.

 13. Erkan gezer dedi ki:

  Ben emeklilik te yaş bekliyorum diğer şartlarım prim günüm hizmet yılım tamam yaşı bekliyorum.şuanda da çalışıyorum . borçlarım var çalıştığım yerden tazminatımı alıp ayrılmak istiyorum ,, fakat işsizlik sigortası nasıl alabilirim ,yada hemen başka bir iş bulup ordan çıkarılmam mı lazım almak için .

  1. Admin dedi ki:

   SGK’dan kıdem tazminatı yazısı alıp buna istinaden işten ayrılıp kıdem tazminatı alabilirsiniz, ancak işsizlik maaşı alamazsınız. Hangi durumda işsizlik maaşı alabileceğinizi Hangi Sebeplerle İşten Çıkanlar / Çıkarılanlar İşsizlik Maaşı Alabilir ? başlıklı yazıdan öğrenebilirsiniz.

 14. Murat dedi ki:

  Mrb. 98 sıgorta başlangıç. Suan4630işim mobılya be ağır çalışırken belım
  Kıtlendı ve 1aydır raporluyum 360 yasasıyla işten ayrılmak istıyorum+işsizlık maaşı alabilirmiyim teşekkürler..

  1. Admin dedi ki:

   360 yasasından kastınız 3600 prim gününü doldurduğunuz için SGK’dan kıdem tazminatı yazısı alıp işten ayrılmaksa, yukarıdaki yazıda da açıklandığı üzere bu nedenle işten ayrılan kişi işsizlik maaşı alamaz.

 15. Ibrahim dedi ki:

  Merhaba bana askeri ücretin altında maaş yatiriyorlar istek ayrılmak işsizlik maasi alabilirmiyim 5100 günün var

 16. Ibrahim dedi ki:

  Mr.5100gunum var işyerinde maasi mi 1875 tl yatiriyorlar askeri ucretin altında iş tersinden ayrılmak istiyorum 3600yazisi ni versem işsizlik alabilirmiyim

 17. Ibrahim dedi ki:

  Bilen varsa bana cevap yazabilirim

  1. Admin dedi ki:

   Çalıştığınız işyerinde size asgari ücretten az ücret ödenmesi İş Kanunun 24/II/e bendi kapsamında sizin için haklı fesih sebebidir, bu maddeye istinaden iş akdinizi feshederseniz işverenden kıdem tazminatı talep edebilir, ayrıca diğer şartlar tutuyorsa işsizlik maaşı da alabilirsiniz. Eğer SGK’dan 3600 güne istinaden kıdem tazminatı alıp iş akdinizi feshederseniz, işverenden kıdem tazminatı talep edebilirsiniz, ancak bu durumda işsizlik maaşı alamazsınız.

 18. Hakan dedi ki:

  3600 günden kıdem tazminatı yazısı aldım ve işverene verdim. hemen işten ayrılacaktım. Ancak işverenle anlaştım. 1 ay daha çalışmam şartıyla işveren beni işten çıkaracak. İşveren beni çıkarırsa 3600 günden kıdem tazminatı yazısı almam nedeniyle işsizlik maaşı almamda sorun olurmu?

  1. Admin dedi ki:

   Belirttiğiniz nedenle işten ayrılmanız halinde işsizlik maaşı alamazsınız. (Bkz. 15 Yıl veya Emeklilik Nedeniyle İşten Ayrılan İşsizlik Maaşı Alabilir mi ?)

 19. Zafer dedi ki:

  Merhaba ben önceki iş yerinden işsizlik maaş mi dondurdum şimdi 3600 çıkış versem tazminat alıp işsizlik maaş mi alabilir miyim teşekkür ederim

  1. Admin dedi ki:

   3600’den yararlanmak için işten ayrılırsanız kıdem tazminatı alabilirsiniz ancak işsizlik maaşı alamazsınız.

 20. Bulent dedi ki:

  Çalıştığım işyerinde 5 yılı doldurdum 5800 is günüm vardı istifamı sgk dan alıp verdim tazminatımı aldım işsizlik.maasi aldım sim di 2.5 yıldır bir işyerinde çalışıyorum istifamı verip tazminat alabilirmiyim akabinde işsizlik maaşı alabilirmiyim

  1. Kadir senol dedi ki:

   Merhaba hangi sebeble isten ayrılıp işsizlik maasida aldiniz

 21. Attila İlhan Meydan dedi ki:

  Merhaba,
  Ben 2016 yılında 3600 den faydalanarak kıdem tazminatımı alıp işten ayrıldım ve daha sonra başka bir işte sigortalı olarak çalışmaya devam ettim.
  Bu durumda normal şartlardan mı emekli olurum yoksa emeklilik hakkım 3600 güne gore mi değerlendirilir. Teşekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   3600’den faydalanarak kıdem tazminatı almış olmanız emeklilik şartlarınızı değiştirmez, emeklilikle bir ilgisi yok, sigorta başlangıç tarihinize bağlı olarak hangi yaş ve prim günüyle emekli olabilecekseniz yine o şartlarla emekli olabilirsiniz.

   1. Nail dedi ki:

    Merhaba ben 3600 den faydalanarak tazminatımı aldım tekrar bir iş yerinde 3 yıldır çalışıp işten çıkardılar işsizlik maaşı alabilirmiyim

    1. Admin dedi ki:

     Şu anki işyerinizden 3600 güne istinaden ayrılmadınızsa, yani işten çıkış kodu uygunsa ve prim günü de yeterliyse işsizlik maaşı alabilirsiniz, daha önce 3600’den faydalanarak tazminat almış olmanız engel teşkil etmez.

 22. ahmet dedi ki:

  1996 sgk girişim bulunmaktadır 3600 ü doldurmuş durumdayım işyerine 3600 yazımı verip işten ayrıldığımda kıdem tazmitımı alabiliyorum fakat işyeri pandemi sürecini bahane ederek tazminatını geciktiririz dedi birde ayrıldıktan sonra işsizlik maaşı alabilirmiyim.

  1. Admin dedi ki:

   Normalde pandemi süreci işverene kıdem tazminatını geciktirme hakkı vermiyor, böyle bir mevzuat yok. Bu nedenle işten ayrıldıktan sonra işsizlik maaşı alamazsınız.

 23. ismail dedi ki:

  Merhaba, çalıştığım iş yerinde 3600 15 yıl kapsamında işten ayrıldım tazminatımı aldım ve hiç aralıksız anlaşmalı olarak aynı iş yerinde tekrar girişimi yaparak çalışmaya devam ettim. Yaklaşık 6 yıldır ikinci dönem çalışmam var. bu şartlar da işten çıkarılırsam işsizlik maaşı alabilir miyim yoksa daha önce 3600 den ayrıldığım için sadece kıdem tazminatımı alabilirim. Teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Emeklilik nedeniyle işten ayrılıp, emekli olduktan sonra emekli maaşı kesilmeden çalışmaya devam edenler için artık işsizlik maaşı alamaz. Sizin daha önce 15 yıl – 3600 prim günü kapsamında işten ayrılıp kıdem tazminatı almış olmanız işsizlik maaşına engel olmaz. İşten çıktığınız veya çıkarıldığınız tarihteki şartlara bakılır sadece.