DOLAR 7,9433
EURO 9,3974
ALTIN 485,83
BIST 10,4035
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Az Bulutlu

15 Yıldan Dolayı Bir Defadan Fazla Kıdem Tazminatı Alınabilir mi ?

16.10.2020
A+
A-
15 Yıldan Dolayı Bir Defadan Fazla Kıdem Tazminatı Alınabilir mi ?

15 yıl sigortalılık – 3600 prim gününü dolduranlar için işyerinden istifa edip kıdem tazminatı almak en sık başvurulan yollardan biridir.

Sigorta başlangıç tarihi 7 Eylül 1999 tarihinden sonra olan işçiler de 7000 prim gününü veya 25 yıl sigortalılık süresi – 4500 gününü doldurmuşsa bu haktan yararlanabilmektedir.

Çalıştığı işyerinden – işvereninden memnun olmayanlar bir tarafa, bu imkan nedeniyle çalıştığı işyerinden – işvereninden memnun olan birçok çalışan sırf kıdem tazminatı alabilmek için bu nedenle işyerinden ayrılmakta yani iş akdini feshetmektedir. 15 yıl – 3600 günle kıdem tazminatı alma şartları 15 Yıl – 3600 Günle Kıdem Tazminatı Alma Şartları Nelerdir ? başlıklı yazıda belirtilmiştir.

15 yıl 3600 günle kıdem tazminatı alabilmek için işyerinden ayrılıp tazminat aldıktan sonra başka işyerinde tekrar çalışmaya başlayanlardan, özellikle kurumsal işyerleri ödedikleri kıdem tazminatını talep edip almakta, açtıkları davaları kazanmaktaydılar. Ancak daha sonra Yargıtay bu konudaki görüşlerini değiştirdi, bu nedenle kıdem tazminatı alıp işyerinden ayrıldıktan sonra başka işyerinde işe başlamanın kötü niyet sayılamayacağı yönünde kararlar vermeye başladı ve bu nedenle kıdem tazminatı alıp işten ayrıldıktan sonra başka bir işyerinde tekrar işe başlama yolunu açtı, istisnai bir durum hariç bu şekilde kıdem tazminatı alıp başka işyerinde çalışmaya başlayan işçiden kıdem tazminatının geri istenmesinin yolunu da kapattı. (Bkz. 15 Yılla Kıdem Tazminatı Alacaklara Yargıtay’dan Bir İyi Haber Daha, 15 Yılla Kıdem Tazminatı Alıp Tekrar Çalışmada Kritik Nokta)

Yargıtay’ın bu konudaki son kararlarından sonra bu nedenle sırf kıdem tazminatı alıp işten ayrılıp, daha sonra başka işyerinde işe başlayanların sayısı da artmaya başladı. Artık o noktaya geldi ki 15 yıl – 3600 günle çalıştığı işyerinden tazminat alıp ayrılıp, başka bir işyerinde çalışmaya başlayan işçinin, daha sonra bu işyerinden de aynı şekilde işten ayrılıp kıdem tazminatı isteyip isteyemeyeceği, yani 15 yıl – 3600 günden dolayı birden fazla kıdem tazminatı alınıp alınamayacağı konusu tartışılmaya başlandı.

Bu Hak Bir Kez Kullanılabilir

Aslında şu anki mevzuatta buna engel bir hüküm bulunmamaktadır. Ancak bu hakkın amacına ve mantığına bakıldığında ise işçinin bu hakkı sadace bir kez kullanabileceği sonucu ortaya çıkmaktadır. Çünkü SGK’dan kıdem tazminatı yazısı alıp işverene verip, buna istinaden iş akdini feshedip kıdem tazminatı isteyen işçinin bu davranışı, ben yaş şartı dışındaki emeklilik şartlarını doldurdum, artık bundan sonra çalışmayacağım, yaşı bekleyeceğim anlamına gelmektedir. Bu nedenle işten ayrılıp kıdem tazminatı almış olan işçinin daha sonra başka işyerinde işe başlamış olması, Yargıtay kararlarının bu yolu açmış olması uygulamanın amacını değiştirmez. Dolayısıyla bir işçi bu gerekçeyle bir kez iş akdini feshedip işten ayrıldıktan sonra bir başka işyerinde artık aynı hakkı kullanamaz. Çünkü işçinin her seferinde ben yaş dışındaki emeklilik şartlarını doldurdum, işten ayrılıp yaşı bekleyeceğim diyerek iş akdini feshedip işverenden kıdem tazminatı istemesi, ancak daha sonra bu sözünü boşa çıkarıp bir başka işyerinde işe başlaması hukukun korumayacağı bir durumdur, hakkın kötüye kullanılmasıdır. Nitekim Türk Medeni Kanununun “Dürüst davranma” başlıklı 2 nci maddesi aynen “Herkes, haklarını kullanırken ve borçlarını yerine getirirken dürüstlük kurallarına uymak zorundadır. Bir hakkın açıkça kötüye kullanılmasını hukuk düzeni korumaz.” şeklindedir.

Bu Konudaki Eleştiriler ve Uygulama – Mevzuat Boşluğu

Bu konudaki hukuki boşluk, uygulama boşluğu eleştirilmekte, özellikle bu uygulama yaygınlaştıkça, daha çok çalışanın bu haktan haberi oldukça, çalışanların işe girdiği işyerinde bir yılını doldurur doldurmaz işten ayrılıp kıdem tazminatı isteyeceği, bu durumun da çalışma hayatını olumsuz etkileyeceği, çalışma barışını bozacağı, dolayısıyla bu konuyla ilgili olarak, 1475 sayılı Kanunun 14 üncü maddesinde, bu haktan bir kez yararlanılabileceği yönünde veya SGK müdürlüklerinin bu konuda bir kez yazı verebileceği yönünde düzenleme yapılması gerektiği konusunda görüşler bulunmaktadır.

Fiili Durum Bu Hakkın Birden Fazla Kullanılmasını Kolaylaştırıyor

Şu anki fiili durum, şu anki uygulama şartları, işçinin bu hakkı bir kez kullanıp çalıştığı işyerinden kıdem tazminatı alıp ayrıldıktan sonra, başka işyerlerinde de bu yola tekrar başvurmasını engelleyememektedir. Çünkü işverenin o işçinin daha önce de başka işyerinde aynı hakkı kullandığını bilme şansı – imkanı bulunmamaktadır, yani burada işverenler tarafından fiili bir imkansızlık vardır. Her işverenin işçinin daha önce çalıştığı işyerine işten ayrılırken bu hakkı kullanıp kullanmadığını sorması da zor bir durumdur. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
  1. Cüneyt Elagöz dedi ki:

    3600 yazısıyla işsizlik maaşı alunırmı

  2. Orhan onat dedi ki:

    Merhaba 7280 gün öğretmen olarak 4c sigortam var ve 1. Derece 4. kademedeyim. Kalan sigorta günlerini isteğe bağlı emekli sandığı sigortası olarak dışardan ödeyerek emekli olabilir miyim? Emekli Tazminatımı alma konusunda her hangi bir sorun yaşarmıyım ? Son olarak emekli maaşım emekli öğretmen maaşı kadar mı olur?

  3. Orhan onad dedi ki:

    Merhaba 7280 gün öğretmen olarak 4c sigortam var ve 1. Derece 4. kademedeyim. Kalan sigorta günlerini isteğe bağlı emekli sandığı sigortası olarak dışardan ödeyerek emekli olabilir miyim? Emekli Tazminatımı alma konusunda her hangi bir sorun yaşarmıyım ? Son olarak emekli maaşım emekli öğretmen maaşı kadar mı olur?