DOLAR 7,8187
EURO 9,3602
ALTIN 449,83
BIST 1.329
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15°C
Sisli

29 Ekim İşçiler İçin de Tatil Sayılır mı ?

27.10.2020
A+
A-
29 Ekim İşçiler İçin de Tatil Sayılır mı ?

Cumartesi – Pazar günleri dışındaki resmi tatil günlerinin işçiler için de tatil sayılıp sayılmayacağı İş Kanununa tabi çalışanlar için en çok merak edilen ve soru sorulan konulardandır.

Dini bayram tatilleri dışındaki resmi tatillerin en önemlilerinden biri 29 Ekim günü. Çünkü 23 Nisan 1920 tarihinde açılan Birinci Büyük Millet Meclisi tarafından 29 Ekim 1923 tarihinde yönetim sistemi olarak cumhuriyet ilan edilmiştir, bu nedenle Ülkemizde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde her yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Bu önemi nedeniyledir ki 2429 Sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunun 1 inci maddesinde “1923 yılında Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim günü Ulusal Bayramdır. Türkiye’nin içinde ve dışında Devlet adına yalnız bugün tören yapılır. Bayram 28 Ekim günü saat 13.00’ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder.” hükmüne yer verilmiş, diğer dini ve milli bayram tatilleri Kanunun 2 nci maddesinde sayılmıştır.

29 Ekim işçiler için de tatil sayılır mı ?

4857 Sayılı İş Kanununun “Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışma” başlıklı 44 üncü maddesinde; ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağının toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılacağı, sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayı gerektiği, ayrıca bu günlere ait ücretlerin 47 nci maddeye göre ödeneceği belirtilmiştir.

“Genel tatil ücreti” ücreti başlıklı söz konusu 47 nci maddede ise İş Kanunu kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretlerinin tam olarak ödeneceği, tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücretin ödeneceği, yüzde usulünün uygulandığı işyerlerinde işçilerin ulusal bayram ve genel tatil ücretlerinin işverence işçiye ödeneceği belirtilmiştir.

Sonuç Olarak

Yukarıda belirtilen Kanun hükümleri uyarınca;

1- Ulusal bayram yani 29 Ekim Cumhuriyet bayramı tatilinde işçinin işyerinde çalışacağı işyeri toplu iş sözleşmesi veya işçi-işveren arasındaki iş sözleşmesinde belirtilmemişse çalıştırılması için işçinin onayı gerekmektedir.

2- Cumhuriyet bayramı tatilinde işyerinde çalışmamış olan işçiye işverenin o güne ait ücreti tam olarak ödemesi, eğer işçi işyerinde o gün çalışırsa iki günlük ücret ödemesi gerekmektedir.

3- Aynı durum ramazan ve kurban bayramı tatilleri, yılbaşı tatili, 23 Nisan – 1 Mayıs – 19 Mayıs – 30 Ağustos milli bayram tatilleri için de geçerlidir.

4- Benzer bir durum olan Cumartesi – Pazar günlerinin işçiler için tatil sayılıp sayılmayacağı hususu ise Cumartesi – Pazar İşçiler İçin de Tatil Sayılır mı ? başlıklı yazıda açıklanmıştır. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. mehmet dedi ki:

  Merhaba 28 ekim 13.00 den sonra 15.00-23.00 çalışan işçiye kaç saat resmi tatil mesaisi yazılır işyeri 0.5 gün 4 saat olarak yazdı açıklamasınıda 28 ekim yarım gün tatil olduğu için diyerek açıkladı teşekkür ederim….

  1. Admin dedi ki:

   İşçi o gün çalıştığı için o günün ücreti tam ödenir. Ayrıca saat 13:00’den sonra resmi tatil olan günde çalıştığı için ilaveten yarım günlük daha ücret ödenir. Eğer işçinin ücreti saatlik olarak belirleniyorsa bu durumda o günkü çalışması karşılığı alacağı normal ücretine ilaveten, işçi saat 13:00’den sonra kaç saat çalışmışsa o süre dikkate alınarak ücreti hesaplanır ve ödenir.

 2. Mustafa özdemır dedi ki:

  Merhaba 28 ekim öğleden sonra ve 29 ekim de calistim fazla mesaim yarim olarak ödendi fesih sebebi sayılır mi teşekkürler

 3. Emrah dedi ki:

  Merhaba ıyı gunler ben ıs yerı dısında bır sucdan ceza evıne gırdım ve 26.27.28.29.30.31 ekım tarıhlerınde ceza evinde oldugum ıcın ıs yerımde bulunamadım maasımı 30 gun uzerınden 6 gun calısmamıs olarak aldım. Sızce nasıl olmalıydı 28. 29 ekım resmı tatıllerın kesilmesi normalmıdır bırde 30 gun hesap edılıp ayın 3 1 ıne kadar olan eksık olan 6 gun hesap edılmesı dogrumu

  1. Admin dedi ki:

   6 gün eksiğin 30 günden değil, 31 günden düşülmesi gerekir.