Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 8°C
Açık
İstanbul
8°C
Açık
Per 10°C
Cum 2°C
Cts 2°C
Paz 2°C

31 Aralık ve 1 Ocak İşçilere Tatil mi ?

31 Aralık ve 1 Ocak İşçilere Tatil mi ?
A+
A-
29.12.2021
ABONE OL

Özellikle yılbaşı arefesi olan 31 Aralık gününün tatil olup olmadığı, ta29tilse tam gün mü yoksa yarım gün mü tatil olduğu en çok sorulan sorular arasında yer almaktadır.

31 Aralık Günü Resmi Tatil mi ?

Hangi günlerin resmi tatil sayılacağı 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunda belirtilmiş olup, söz konusu Kanunun 2 nci maddesi uyarınca sadece 1 Ocak yılbaşı günü tatil olarak sayılmıştır. Dolayısıyla 31 Aralık günü yarım gün dahi olsa resmi tatil değil. Ancak özellikle dini bayramlarda olduğu gibi bazı yıllarda 31 Aralık’ta kamu personeli idari izinli sayılabilmektedir. Tabii bu durumda da yine 31 Aralık resmi tatil sayılmadığından, özel sektör genelde bu günü çalışarak geçirecektir.

1 Ocak İşçilere Tatil mi?

4857 sayılı İş Kanunun;

“Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışma” başlıklı 44’üncü maddesinde; Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağının toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılacağı, sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayının gerekli olduğu,

– “Genel tatil ücreti” başlıklı 47 nci maddesinde de; “İş Kanunu kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretlerinin tam olarak ödeneceği, tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödeneceği, yüzde usulünün uygulandığı işyerlerinde işçilerin ulusal bayram ve genel tatil ücretlerinin işverence işçiye ödeneceği,

belirtilmiştir.

Her ne kadar yılbaşı tatili sadece kamu çalışanları için tatilmiş gibi görülse ve özel sektör çalışanları genel olarak yılbaşında da tatil yapmayıp çalışsalar da, 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunda 1 Ocak yılbaşı genel tatil günü olarak sayıldığından, İş Kanununun yukarıda belirtilen 44 ve 47 nci maddeleri uyarınca, 1 Ocak yılbaşı günü işçinin çalışması için onayı gerekmekte olup, işçi eğer o gün çalışmazsa o günkü ücretinin tam olarak ödenmesi, eğer çalışırsa o gün için ücretinin iki kat olarak yani iki günlük ücret ödenmesi gerekir. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR

 1. Taner dedi ki:

  Merhabalar, iyi çalışmalar dilerim. Merak ettiğimiz konu şudur. 31 Aralıkda 20:00/08:00 çalışıyorum belediyede gece 00:00 dan sonra yılbaşı mesaisi alırmıyım.

  1. Admin dedi ki:

   1 Ocak saat 00:00’dan itibaren o gün saat 24’e kadar yapılan çalışmalar yılbaşı tatilinde yapılmış çalışma sayılır ve iki katı ücret ödenmesi gerekir.

 2. Yunus dedi ki:

  31 Aralık 2019 günü 08/20 vardiyasında sgk da nöbet tutan yılbaşı mesayisi alırmı teşekkürler

 3. Mehmet dedi ki:

  Merhaba 31 aralik 4/12 vardiyasi calisiyom benim tatilim kacda basliyo

 4. ERMAN dedi ki:

  Kolay gelsin biz gece vardiyası olarak 01/01/20 günü saat 22:00 da çalışmaya başladık .ve paydos saatimiz 08:00 bu saatler veya gün için extra mesai mi yoksa bir gün çalışmaya denk 2 gün maaş mı almalıyız..

 5. Sezgin dedi ki:

  31 Aralık’ta çalıştım yevmiyem yazılmadı 1 ocak tada çalışacam
  Neredeki çift yevmiye yazılsın
  Çünkü aylık sınırlaması varmış 30 gün 31.nci gün yokmuş
  Ama birgün işe gelme 29 yevmiye yazmasını biliyorlar

  1. Sezgin dedi ki:

   Hiç bir zaman 31.nci günkü yevmiyemi almadım
   Bu sadece benim için geçerli deyil aynı iş yerindeki tüm yevmiye li çalışanlar için geçerli
   Allah onlardan sorsun hakkımı helal etmiyorum
   Ne yazikki çalışmak zorundayiz

  2. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   30 gün kısıtlaması sadece çalışanlar adına SGK’ya bildirilen çalışma gün sayısıyla ilgili, çünkü çalışanlar SGK’ya aylık en fazla 30 gün üzerinden bildirilebilir. Eğer işyerinde maktu ücretle çalışıyorsanız, yani 30 gün süren Kasım ayında da, 31 gün süre Ocak ayında da, 28 gün süren Şubat ayında da işveren size aylık aynı maaşı ödüyorsa o zaman tamam. Buna karşılık işveren çalıştığınız gün sayısı üzerinden size ücret ödüyorsa o zaman Ocak ayındaki 31. gün için de size ücret ödemesi gerekir.

 6. Volkan dedi ki:

  Merhaba ben 12 saat çalışan biriyim normal vardiyama göre bu akşam saat 6:30 da iş başı yapmam gerekiyor ve salı sabahı 6.30 da paydos etmem gerekiyor yanlız ben bugun işe gitmesem resmî tatil olarak mı geçiyor yoksa gece 00:00 dan sonra 6:30 kadar olan çalışma saatim kesilirmi

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   1 Ocak Yılbaşı günü saat 23:59’a kadar geçen süre resmi tatil sayılıyor, bununla ilgili açıklama da yazının sonunda yer alıyor.
   Diğer bir konu işyeriniz / yaptığınız iş turizm, özel güvenlik ve sağlık hizmeti yürütülen işlerden değilse, İş Kanunu ve vardiyalı çalışmayla ilgili yönetmelik uyarınca işveren sizi gece yedi buçuk saatten fazla çalıştıramaz ve işyerinde üç vardiya uygulaması gerekir. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/vardiyali-calismalarda-uyulmasi-gereken-kurallar/)

 7. Volkan dedi ki:

  Pardon salı sabahı degil Cumartesi sabahı

 8. Yasin eser dedi ki:

  Mrb. 1 ocak cuma resmi tatil ve 3 ocak pazar tatil olduğu için arada kalan 2 ocak cumartesi resmi tatil mi oluyor

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Cumartesi – Pazar zaten resmi tatil günü, ama işçiler için tatil sayılmıyor, işçinin durumuna göre değişiyor. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/cumartesi-pazar-isciler-icin-de-tatil-sayilir-mi/)

 9. proleter dedi ki:

  eyyyyy kuzu koyun heşek vede bilimum işci sınıfı mensupları mensubu olduğunuz sınıf sizden utanıyor hangi asırda ve hangi imkanlara ve haklara buna vatandaşlıkda dahil bilmemeniz çok vahim o telefonlarınızı alında ağzınıza sokun hala neyi soruyorsunuz sömürülüp ömrünüz çalınıyor be aymazlar uyanın ve birlik olun okuyun okuyun okuyun .