DOLAR 7,8243
EURO 9,3584
ALTIN 448,79
BIST 1.329
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Az Bulutlu

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) Nasıl Hesaplanır ?

04.10.2015
A+
A-

Asgari Geçim İndirimi daha önce uygulanmakta olan vergi iadesi uygulamasının yerini almış ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunun 32 nci maddesinde yapılan düzenleme doğrultusunda 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren uygulanmaya başlamıştır. Bu uygulama çerçevesinde çalışanın aylık ücretinden kesilmesi gereken gelir vergisinden asgari geçim indirimi miktarı kadar düşülmekte, bu tutar çalışana ödenmektedir. Çalışan hangi ücreti alırsa alsın asgari geçim indirimi asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır.

Asgari geçim indiriminin hesabına esas alınana oranlar şu şekilde uygulanmaktadır. Çalışanın kendisi için % 50, çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için % 10, çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere; ilk iki çocuk için % 7,5, üçüncü çocuk için %10, diğer çocuklar için % 5 olarak uygulanmaktadır. Asgari geçim indiriminin uygulamasında, mükellefle (çalışanla) birlikte oturan veya mükellef (çalışan) tarafından bakılan (nafaka verilenler, evlat edinilenler ile ana veya babasını kaybetmiş torunlardan mükellefle birlikte oturanlar dâhil) 18 yaşını veya tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış çocuklar dikkate alınmaktadır.

Gelirin kısmî döneme ait olması halinde, ay kesirleri tam ay sayılmak suretiyle bu süreye isabet eden indirim tutarları esas alınmaktadır. Asgari geçim indirimi çalışanın ücretinden kesilmesi gereken gelir vergisi tutarından fazla olamaz.

Hesaplama şu şekilde yapılmaktadır: Her yıl Ocak ayında 16 yaşından büyük işçiler için geçerli brüt asgari ücret 12 ile çarpılarak yıllık asgari ücret bulunmakta, bu ücret uygulanacak asgari geçim indirimi oranı ile çarpılmakta, çıkan rakama isabet eden yüzde 15 yıllık gelir vergisi tutarı bulunmakta, bu rakam 12’ye bölünerek uygulanacak asgari geçim indirimi tutarına ulaşılmakta, yıl boyunca bu her ay bu asgari geçim indirimi esas alınmakta, Temmuz ayında asgari ücrette artış olsa bile bu rakam aynı kalmaktadır. (Bkz. Aylık Asgari Geçim İndirimi Tutarları)

Bu hesaplama memurlar için de geçerlidir. (isvesosyalguvenlik.com)

Örneğin bekar bir işçi için asgari geçim indirimi şu şekilde hesaplanmaktadır.
1.201,50  x 12 = 14.418 X 0,5 = 7.209 x 0,15 = 1.081,35 / 12 = 90,11
Hesaplamada oranlar aşağıdaki gibi uygulanmaktadır:
Bekar işçi: 0,5
Evli eşi çalışmayan: 0,6
Evli eşi çalışmayan 1 çocuklu: 0,675
Evli eşi çalışmayan 2 çocuklu: 0,75
Evli eşi çalışmayan 3 çocuklu: 0,85
Evli eşi çalışmayan 4 çocuklu: 0,85
Evli eşi çalışmayan 5 çocuklu: 0,85
Evli eşi çalışan: 0,5
Evli eşi çalışan 1 çocuklu: 0,575
Evli eşi çalışan 2 çocuklu: 0,65
Evli eşi çalışan 3 çocuklu: 0,75
Evli eşi çalışan 4 çocuklu: 0,8
Evli eşi çalışan 5 çocuklu: 0,85
Evli eşi çalışan 6 çocuklu: 0,85

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.