DOLAR 7,4642
EURO 9,0240
ALTIN 438,14
BIST 1.524
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 2°C
Yoğun Kar Yağışlı
İstanbul
2°C
Yoğun Kar Yağışlı
Pts 3°C
Sal 5°C
Çar 7°C
Per 10°C

Asgari Geçim İndiriminden Kesinti veya İndirim Yapılabilir mi ?

17.11.2013
A+
A-

193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun “Asgarî geçim indirimi” başlıklı 32 nci maddesinde;

– Ücretin gerçek usûlde vergilendirilmesinde asgarî geçim indirimi uygulanacağı,

– Asgarî geçim indiriminin; ücretin elde edildiği takvim yılı başında geçerli olan ve sanayi kesiminde çalışan 16 yaşından büyük işçiler için uygulanan asgarî ücretin yıllık brüt tutarının;

• Mükellefin (çalışanın – işçinin) kendisi için % 50’si,

• Çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için % 10’u,

• Çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere; ilk iki çocuk için % 7,5 diğer çocuklar için % 5’i,

oranında uygulanacağı,

• Gelirin kısmî döneme ait olması halinde, ay kesirleri tam ay sayılmak suretiyle bu süreye isabet eden indirim tutarlarının esas alınacağı,

• Asgarî geçim indiriminin, bu fıkraya göre belirlenen tutar ile 103 üncü maddedeki gelir vergisi tarifesinin birinci gelir dilimine uygulanan oranın çarpılmasıyla bulunan tutarın, hesaplanan vergiden mahsup edilmesi suretiyle uygulanacağı,

• Mahsup edilecek kısmın fazla olması halinde iade yapılmayacağı,

belirtilmiştir.

Söz konusu 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu uyarınca, ücret geliriyle çalışan kişilerin (işçi, memur v.s.) elde ettikleri aylık ücret veya maaşlarından gelir vergisi tarifesine göre her ay en az % 15 gelir vergisi kesilmesi gerekmektedir. Geliri yüksek olanlardan kesilecek aylık gelir vergisi oranı ise duruma göre % 20, % 27 veya % 35 olarak uygulanmaktadır. Mevzuat gereği, işverenin belirtilen oranda gelir vergisini çalışana ödeyeceği ücretten keserek devlete ödemesi gerekmektedir. Asgari geçim indirimi ise çalışanın ücretinden kesilerek Devlete ödenmesi gereken vergiden yapılacak indirimdir. Yani asgari geçim indirimi, işverenin kendiliğinden işçiye fazladan yaptığı bir ödeme değildir. İşverenin normalde işçiden kesip devlete ödemesi gereken miktarın bir kısmından veya tamamından, Devletin vazgeçmesi nedeniyle, bunu işçiye ödemesidir. Daha basit bir anlatımla Devlet işverene; işçiden kesip işçi adına bana ödemen gereken verginin şu kadarını almaktan vazgeçtim, sen bunu bana ödemek yerine işçiye öde demektedir.

Dolayısıyla 193 sayılı Kanunun söz konusu 32 nci maddesi uyarınca işverenin; medeni durumuna göre (bekar veya evli olması, eşinin çalışıp çalışmaması, çocuk sayısı gibi) işçiye (çalışana) asgari geçim indirimi adı altında yapması gereken aylık ödeme gayet açık belli olup, işveren maddeye göre hesaplayacağı asgari geçim indiriminden herhangi bir kesinti veya indirim yapamaz.

Örneğin, işçiye ödenecek asgari geçin indiriminden vergi – sigorta primi kesintisi yapılmaz, işçinin bayan veya erkek olması, taşeron işçisi olması, işyerinde yarı zamanlı (part-time) çalışması gibi sebeplerle işçiye ödenecek asgari geçim indiriminden kesinti veya indirim yapılamaz.

Ancak, özellikle evli ve çocuk sayısı fazla olan asgari ücretli çalışanlara ödenmesi gereken asgari geçim indirimi, o kişinin ücretinden kesilmesi gereken gelir vergisi miktarını aşıyorsa, bu durumda aşan kısmı işveren işçiye ödemez. Örneğin; asgari ücretle çalışan 16 yaşından büyük bir işçiden Ocak 2013 ayı itibariyle kesilmesi gereken aylık gelir vergisi tutarı 124,77 TL olduğundan, yapılan hesaplama sonucunda ödenmesi gereken aylık asgari geçim indirimi 124,77 TL’yi geçen bir işçiye aylık sadece 124,77 TL asgari geçim indirimi ödenir, daha fazlası ödenmez. Aynı şekilde, ödenecek asgari geçim indiriminin hesabında 1 Ocak itibariyle geçerli asgari ücret esas alındığından, Temmuz ayında asgari ücrette meydana gelen artış asgari geçim indirimine yansımaz, asgari geçim indirimi nedeniyle ödenecek miktar değişmez.

2013 yılı için işçiye ödenen asgari geçim indirimi tutarları; 2013 Yılı Asgari Geçim İndirimi Dahil Aylık Net Asgari Ücret Tutarları, 2013 Yılı Aylık Asgari Geçim İndirimi Tutarları başlıklı yazılarda yer almaktadır. Ayrıca her yıla ait güncel tutarlar, Pratik Bilgiler bölümüne işlenecektir.

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. çınar özer dedi ki:

  askri ücretle çalışan biriyim 2çocuğum var ve eşim çalışmıyor agi ücretlendirmem de bu şekilde idi eylül ayına kadar.ağustos ayında 1679 tl yatan maaşım eylül ayında 1642 yt ye ekim ayında 1603 tl ye düştü sebebi ne olabilir.

  1. Admin dedi ki:

   Asgari ücretten normalde yüzde 15 gelir vergisi kesilmektedir. Brüt aylık asgari ücretin 1.725,07 TL’lik kısmı gelir vergisine tabi tutulmakta ve buna matrah denilmektedir. Her aya ait matrah eklendikçe bu tutar 14.800 TL olduğunda asgari ücretten kesilmesi gereken gelir vergisi tutarı yüzde 20’ye çıkmaktadır. Sizin vergi matrahınız bu tutara çıkınca aylık ücretinizden yüzde 15 değil, yüzde 20 kesilmeye başlamış. İlk ay bu artış kısmi yansımış, ikinci ay ise kesintideki artış tam yansımış. Aslında asgari ücretteki bu vergi dilimi artışının çalışanlara yansımaması için geçen yıl da bu yıl da yasal düzenleme yapıldı, ancak maalesef bu düzenleme sadece bekar işçileri kapsadı, evli işçilere tam faydası olmadı. Daha önce bu konuyu haber yapmıştık. (Bkz. Düzenleme Yapıldı Ama Evli Çalışanların Ücretleri Düşecek) Ancak ücretteki bu düşme geçici olup, Ocak ayında gelir vergisi kesintisi tekrar yüzde 15’den başlayacak.
   Öte yandan sizin ücretinizin normalde Ağustos ayında değil Eylül ayında düşmesi gerekirdi, çünkü yukarıda belirttiğimiz rakamlardan da anlaşılacağı üzere yüzde 20’lik vergi dilimine Eylül ayında giriliyor.

 2. Süleyman dedi ki:

  Asgari ucretle clsyrm esim calismiyor 1 cocugum var agi ile beraber 1808 tl almam gerekiyor 1704 tl yatiyor 104 tl kesinti dogrumudur

  1. Admin dedi ki:

   Aylık net asgari ücret aslında AGİ hariç 1450 TL’dir. Size 205 lira AGİ ile birlikte normalde 1.656 lira ödenmesi gerekir. Hatta Eylül ayından itibaren yüzde 20’lik vergi dilimine girmiş olduğunuzdan alacağınız alık bu tutarın da altına düşmüştür. Bu nedenle eğer asgari ücretle çalışıyorsanız size 1704 TL ödenmesi gayet normal. (Bkz. Asgari Geçim İndirimi Dahil Aylık Net Asgari Ücret Tutarları)

 3. Murat dedi ki:

  2350 maaş alıyorum eşim çalışmıyor 1 çocuğum var normalde 205 tl yatması gereken agi 181 tl yatırılıyor çalıştığım iş yerine sebebini sordum devlet agin den vergi alıyor denildii bana devlet kesinti yapıyor mu agi den?

  1. Admin dedi ki:

   Evli, eşi çalışmayan, bir çocuklu çalışana her ay 205,49 TL AGİ ödenmesi gerekir. Devlet AGİ’den vergi almaz. Çünkü AGİ yani asgari geçim indirimi yıllar önce uygulanan vergi iadesinin yerini almış bir uygulamadır. Her çalışanın aylık maaşından işverenin gelir vergisi kesmesi ve Maliye’ye ödemesi gerekir. AGİ tutarı kadar kısım çalışanın maaşından kesilmesi gereken vergiden düşülür ve işverence çalışana ödenir. Dolayısıyla Devletin AGİ’den vergi kesmesi diye bir şey yok, tam aksine Devlet AGİ tutarı kadar çalışandan alması gereken vergiden feragat etmektedir, o tutarı çalışana geri iade etmektedir. Ayrıca AGİ herkes için sabittir, maaşı aylık 10 bin lira olan çalışana da asgari ücretle çalışana da aynı AGİ ödenir. O nedenle işyerinden size yapılan açıklama pek mantıklı değil.

 4. Ercan Cinyol dedi ki:

  Hizmet akdi ile çalışıyorum. Çocuğumu hastaneye götürdüğüm zamanlar sigortam ve maaşımdan ücret kesiliyor. maaşımdan keserkende agi de dahil edilerek kesiliyor. bunlarda hukuka uygun olmayan bölümler var mı? TEŞEKKÜR EDERİM

  1. Admin dedi ki:

   İşyeriyle yaptığınız anlaşma veya iş sözleşmesi nasıl, çalışma şartlarınız nasıl bilemiyoruz. İşyeri çalışmadığınız saatler için maaşınızdan kesinti yapabilir, ancak AGİ’den kesinti yapamaz. 30 Günden Az Çalışanların Asgari Geçim İndirimi Nasıl Hesaplanır ? başlıklı yazıya bakabilirsiniz.

 5. Tugay dedi ki:

  Memurum eşim çalışmıyor 4 çocuk var.bordromda ağı 295.22 gösterilmiş.agi tablosunda 326.15 olarak okudum gazeteden.benim agi de eksik varmı cevap yazarsanız sevinirim.

  1. Admin dedi ki:

   Aylık Asgari Geçim İndirimi Tutarları sayfasından bakabilirsiniz, çünkü memur – işçi, aldığı aylık maaş tutarı fark etmez, herkes için aynı tutarda AGİ ödenmesi gerekir. Ancak sizin çocuklarınızdan 25 yaşını dolduran varsa onlar için AGİ ödenmez.

 6. Serdar dedi ki:

  Merhaba benim 3 çocuğum var dulum şu anda net askeri ücret ne kadar almam gerekiyor cevap yazarsanız sevinirim

 7. Fatma şahin dedi ki:

  Evli 3 çocuklu çalışan bir bayanım, 13 yaşında özürlü çocuğum var çocuğum için vergi indirimi alıyorum,bu ayki yatan maaşımda ağı 240 lira yatmış, işyeri özürlü çocuğumdan vergi indirimi aldığım için agide diğer iki çocuk için ödeme yapılmış özgürlu çocuğumuza ödeme yapmadıklarını soylediler ,böyle bir haklari varmi,diger çalışanlarında vergi dilimine girdiğini diyerek her iscinin agi sinde düşük yatmış agi düşük yada yuksek olurmu sartlara gore

 8. İsmail dedi ki:

  Çalışıyorum , eşimde çalışıyor ve hamile … Bordromda agi yasal kesintiler kısmında ? 191 küsür lira neden kesinti olarak gözüküyo ?

  1. Admin dedi ki:

   Siz yanlış anlaşmış olabilirsiniz, AGİ yasal bir kesinti olmayıp işçinin ücretinden kesilip Devlete ödenmesi gereken gelir vergisinden yapılan indirimdir ve bu indirim işçiye ödenir.

 9. Kamil dedi ki:

  Evli 2 cocuklu esi calisan olarak 249.57tl agi aliyordum son 1 ay ameliyat olmam dolayisi ile raporluyum. Raporlu oldugum icin agi alimiyim tesekkurler

  1. Admin dedi ki:

   O ay için size hiç ücret / maaş ödenmediyse, dolayısıyla o ay için sizden herhangi bir gelir vergisi de kesilmemiş olacağı için alamazsınız.

 10. Habip dedi ki:

  Yeni işe giren de 11ci ayda vergi kesilirmi

  1. Admin dedi ki:

   Kişinin ne zaman işe girdiği önemli değil, eğer gelir vergisinden tamamen muaf değilse ödenecek ilk ücretinden başlamak üzere her ay gelir vergisi, hatta damga vergisi kesilir.

 11. ENGİN KAPUCU dedi ki:

  merhaba ben 2011 yılında 6111 sayılı torba yasayla belediyeden milli eğitime geçen işçilerden biriyim asgari geçim indirimi bizim bordromuzda gelir kısmında değilde kesinti olarak gözüküyor bu normalmi yoksa bu işte bi yanlışlık varmı bilgilendiriseniz sevinirim. teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Her çalışanın maaşından gelir vergisi kesintisi yapılmakta ve Devlete ödenmektedir. Asgari geçim indirimi yani AGİ işçinin / çalışanın maaşından bu şekilde yapılan gelir vergisi kesintisinden yapılan bir indirim olup, bu indirim tutarının işçiye / çalışana ödenmesi gerekmektedir. AGİ’nın mantığı bağlık yazıda AGİ Ödemesi İşverenin Cebinden Değil Devletin Kasasından Çıkıyor açıklanmıştır. Ayrıca AGİ işçiye ödenecek tazminata, SGK’ya bildirilecek prime esasa kazanca da dahil edilmez. Dolayısıyla AGİ’nin ücret ödeme bordrosunda kesinti veya başka bir adla gösterilmesinin hiçbir önemi yok. Aylık Asgari Geçim İndirimi Tutarları sayfasında belirtilen tutarda AGİ size ödeniyorsa sorun yok demektir.

 12. ENGİN KAPUCU dedi ki:

  bunun yani AGİ nin bana ödenip öden mnediğini ner den öğrenecem bordromda yazmıyor

  1. Admin dedi ki:

   Siz işe girerken hangi ücret üzerinden anlaştınız, anlaştığınız ücret AGİ dahil mi hariç mi bunu biliyor olmanız gerekir, dolayısıyla AGİ ödenip ödenmediğini de buradan anlayabilirsiniz. Eğer asgari ücretle çalışıyorsanız Asgari Geçim İndirimi Dahil Aylık Net Asgari Ücret Tutarları sayfasına bakarak da size AGİ ödenip ödenmediğini anlayabilirsiniz.

 13. Özlem dedi ki:

  Eşim çalışıyor fakat ben çalışmıyorum bir bebeğimiz var . 2019 dan bu yana maaş bodrosuna eklenmiş olan agi1 sene hiç yatmadı bu senenin başına kadar hesaplandı 1 senenin açısı 801 TL idi fakat patronları devlet raporlarından kesinti yapacak agin 395 yatacak dendi sizce doğru mu devlet maaştan kesmez mi raporu agiden kesmesi ne kadar doğru

  1. Admin dedi ki:

   İşyerinin “devlet raporlarından kesinti yapacak” açıklamasından neyin kastedildiğini anlayamadık, eşiniz belirttiğiniz 1 yıllık süre içinde istirahat raporu mu kullandı ?

 14. Özlem dedi ki:

  Tabi 1 yılda rapor kullandı en uzun raporu 8 gün ama bunu devlet zaten kesti ki diğer raporlarını da iş yeri kesmişti yani

  1. Admin dedi ki:

   Eşinizin raporlu olduğu süreler için kendisine ücret ödenmedi, dolayısıyla gelir vergisi kesintisi de yapılmadıysa, buna bağlı olarak o sürelere ait AGİ’de ödenmez.

 15. Cenk dedi ki:

  Merhaba. Askeri personel memurum. OYAK üyesiyim. Bu sebeple geçen yıl, OYAK üyeliklerine aylık 700 TL, bir yıl içinde toplam 8400.tl.kesinti yapıldı ve bu kesintilerin yüzde 15’i aylık gelir vergisinden düşüldü. Aylık gelir vergisinden, her ay yaklaşık 105 TL gibi bir rakam aylık gelir vergisinden düşüldü. Yıllık vergiye ise girmedim. Ancak eşi çalışan, bir çocuklu olarak 253 TL AGİ yatması gerekirken, bu rakam 231.5 TL olarak Ocak 2020 maaşıma yansıtılmış durumda. Bu normal bir durum mudur ? Normal ise, bu kesinti hangi zamana kadar sürecektir ? Teşekkürler …

  1. Admin dedi ki:

   İşçiye aylık ödenecek toplam AGİ tutarı 30 günlük asgari ücretten kesilmesi gereken gelir vergisi tutarını aşamaz. Örneğin, 2020 yılı için bu tutar aylık 375 TL’dir dolayısıyla eşi çalışmasa, çocuk sayısı 3’ten fazla olsa bile, aylık maaşı ne kadar olursa olsun farketmez, bir çalışana aylık 375 TL’den fazla AGİ ödenmez. Eğer işçiden o ay için kesilmesi gereken toplam vergi tutarı bu tutardan az ize örneğin 280 lira ise o ay için o işçiye ödenecek AGİ tutarı bu durumda da 280 lirayı geçemez. AGİ işçiden kesilmesi gereken gelir vergisinden yapılan bir indirimdir, dolayısıyla bu indirim tutarı doğal olarak o ay için AGİ hesaba katılmadan önce işçiden kesilmesi gereken gelir vergisi tutarından yüksek olamaz. Sizden kesilecek gelir vergisinden OYAK üyeliğine yaptığınız ödeme nedeniyle AGİ öncesi indirim yapılmış olduğu için, size ödenecek AGİ tutarı kalan vergi kesintisini de aşamayacağı için AGİ tutarınız düşük uygulanmış olabilir.

  2. Cenk dedi ki:

   Yazdıklarıma ilaveten, OYAK kesintilerim, 766,6 TL olmuş Ocak 2020 de. Bu durumda 766,6*15= 149,9 TL aylık gelir vergisinden düşülecek ve bordro kesintilerimde, damga vergisi 46,89 TL iken, Aylık gelir vergisi satırı görünmüyor. Mutemet en az Temmuz 2020 de değişebilir bu durum, o da gelecek olan zammın miktarına göre belli olacaktır diye açıklama yaptı. Aralık 2019 da dahil, bu tarihe kadar, Agi miktarında hiç bir eksilme olmamıştı. Bu durum mutemetin dediği gibi, en erken Temmuz 2020 de mı değişebilir ? Temmuz 2020 de yüzde 4 memur maaş zammına göre, OYAK kesintilerim 797,26 TL ve aylık gelir vergisinden yüzde 15 düşülecek miktar 119,59 TL olacağına göre, Agi miktarında Temmuz 2020 de bir değişiklik olabilir mi ? Teşekkürler

 16. yakup dedi ki:

  mrb lar, kadrolu öğretmen memurum. eşim çalişmiyor ve 18 yaş altı 3 çocuğum var. AGİ tablosuna göre 375 TL almam gerekiyor. bordromda AGİ tutarı 329 TL gözüküyor. Mutemede söyledim. Prgram yapıyor bizlik bişey yok diyor. Geçen yılın AGİ tutarlarını inceledim. her ay sabit ödenmemi
  ş aylara göre farklılıklar var. Neden acaba?

  1. Admin dedi ki:

   Hata programda ise düzelttirilmesi gerekir, böyle bir bahane olamaz, kanunun çalışana verdiği hak program hatası nedeniyle azaltılamaz, kısıtlanamaz. Üçün çocuk için ödenen AGİ yüzde 5’ten yüzde 10 çıkarılmıştı, hata bundan da kaynaklanıyor olabilir. 2020 Aylık Asgari Geçim İndirimi Tutarları sayfasındaki tabloda belirtilen AGİ tutarının size aynen ödeniyor olması gerekir. Öte yandan çalışanın ailevi durumunda herhangi bir değişiklik olmadığı (örneğin eş çalışmaya başlamış, çocuk öğrenim gördüğü okuldan mezun olmuş) ve her ay 30 gün çalışıldığı sürece AGİ’nin de her ay aynı tutarda ödenmesi gerekir.

 17. Ercan olgac dedi ki:

  30 g 30 is gununde10 gün raporlu oldum agi den kesinti olmuş bu normal mi

  1. Admin dedi ki:

   30 Günden Az Çalışanların Asgari Geçim İndirimi Nasıl Hesaplanır ? başlıklı yazıda sorunuzun cevabını bulabilirsiniz.

 18. Ayşe dedi ki:

  Askeri ücretle çalışan bir bayanım 2 çocuğum var ve eşimde çalışıyor benim aldığım AGİ ücreti 220 tl benim almam gereken para 286 tl olması gerekmiyormu

 19. Nesrin dedi ki:

  Agim 134 TL yatmıs evliydim ama eşimden ayrıldım bosandım ve nufüstan hala düşmedim normalde bekar birine 220 TL agi yatması gerekiyor acaba neden eksik yatmıs gitmediğim 3 gün kesilir mi

  1. Admin dedi ki:

   Sadece 3 gün gitmemiş olmanız sorun oluşturmaz, sebebini işyerine sormanız gerekir. (Bkz. 30 Günden Az Çalışanların Asgari Geçim İndirimi Nasıl Hesaplanır ?)

 20. Faruk dedi ki:

  Kizimdan dolayi 1 dereceden vergi indirimim var agimin tamami kesiliyor aginin tamami kesile.bilirmi

  1. Admin dedi ki:

   Sorunuzdan bir şey anlamadık, ancak kızınızdan dolayı size vergi indirimi uygulanıyorsa yani maaşınızdan kesilmesi gereken gelir vergisinde indirim yapılıyorsa, geriye kalan vergi tutarı olması halinde o tutar üzerinden size AGİ ödenmesi gerekir. (Bkz. Vergi İndiriminden Yararlanan İşçinin AGİ’si Nasıl Hesaplanır ?)

 21. Yusuf dedi ki:

  Merhaba. 09.03.2020 tarihinde işe başladım ve AGİ yi eksik yatırdılar. İş yerine sebebini sordum, onlar da; tam 30 gün çalışmadığın için ve 21 günlük AGİ parasını yatırdılar. Böyle bir uygulama var mı?
  Not: Evli 2 çocuk ve eşim çalışmıyor.

 22. Polat dedi ki:

  İyi günler işyerim iki aydır agimi tam ödemiyor 331 TL olacak agimi Nisan maaşımdan 220, mayıs maaşımdan 250 TL olarak ödedi. Nedenini sorduğumda ise bana verginin maaşımdan değil de agiden kesilebileceğini söylediler. Bunun doğruluk payı varmıdır. Eğer yok ise bununla ilgili ne yapabilirim. Şimdiden teşekkür ederim iyi günler.

 23. Muhammet ceylan dedi ki:

  Iyi günler 10 gün yıllık izin kullanmam sonucunda maaşımda eksik tutar gördüm ve isyeri muhasebecim bana 10 gün yıllık izin kullandığın için AGİ dende kesinti yapıldı.dedi. Yıllık izin kullanırken Agİ den kesinti yapılır mı.

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Ücretli yıllık izinde işçiye ücreti ödeneceği ve o ücretten vergi kesildiği için AGİ’de de herhangi bir kesinti olmaz. Hatta 10 gün ücretsiz izne ayrılmış olsanız dahi, eğer asgari ücretle çalışmıyorsanız, kalan 20 günlük ücretinizden kesilen gelir vergisi tutarı aylık asgari ücretten kesilmesi gereken gelir vergisi tutarının altında kalmıyorsa yine AGİ’den kesinti yapılamaz. (Bkz https://www.isvesosyalguvenlik.com/30-gunden-az-calisanlarin-asgari-gecim-indirimi-nasil-hesaplanir/)